Nowy „niewidzialny” myśliwiec i drony bojowe – ambitne plany Northrop Grumman [+VIDEO]

Na nowym filmie promocyjnym Northrop Grumman pokazuje swoje ambicje na niedaleką przyszłość, w tym opracowanie nowego „niewidzialnego” myśliwca dalekiego zasięgu i dronów bojowych.

W poniedziałek amerykański koncern Northrop Grumman opublikował nowy film reklamowy z animacją komputerową, na której prezentuje m.in. wizualizacje latających maszyn bojowych przyszłości.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na nagraniu widać hangar, w którym z jednej strony ustawione są aktualnie używane samoloty i drony bojowe, a z drugiej – ogólne wizualizacje projektów maszyn z nieodległej przyszłości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z prawej strony stoją, od tyłu kadru ku przodowi: samolot walki elektronicznej EA-18G Growler, pokładowy samolot wczesnego ostrzegania E-2D Hawkeye oraz dron rozpoznawczo-zwiadowczy MQ-4C Triton, czyli morska wersja znanego bezzałogowca Q-4 Global Hawk.

Z kolei z lewej strony, z przodu widać najprawdopodobniej wizualizację supermyśliwca przyszłości dla przewagi powietrznej 6. generacji – NGAD (Next Generation Air Dominance).

Maszyny te mają w przyszłości zastąpić samoloty F-22. Jak informowaliśmy, Siły Powietrzne USA chcą w przyszłości ograniczyć swoją flotę myśliwców do F-35, F-16 i F-15EX oraz samolotu 6. generacji NGAD. Ten ostatni wchodząc do służby zacznie wypierać i zastępować maszyny F-22, których zdolności już teraz są uznawane za niewystarczające. Sam program NGAD jest mocno utajniony i nie ma zbyt wiele szczegółów na jego temat. We wrześniu ubiegłego roku pojawiły się doniesienia o inauguracyjnym locie pełnoskalowego demonstratora.

Czytaj także: Ujawniono nowe szczegóły dot. programu NGAD, który ma na celu zastąpienie F-22

„The War Zone – The Drive” zaznacza, że Siły Powietrzne i Marynarka Wojenna USA mają równoległe programy na rzecz opracowania koncepcji NGAD. Dodaje, że ma to być docelowo rodzina obejmująca zarówno platformy załogowe, jak i bezzałogowe. Uwagę zwraca brak usterzenia pionowego i prawdopodobnie dwusilnikowa konstrukcja, z wlotami u góry i cofniętymi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za opisywanym samolotem widać jedynie wydłużony nos kolejnej maszyny, przypominający prezentowaną wcześniej przez Northrop Grumman koncepcję m.in. w ramach programu „Wierny skrzydłowy” (ang. Loyal Wingman).

Dalej znajduje się najpewniej dron w układzie tzw. latającego skrzydła, podobny do demonstratora bezzałogowca X-47B. Parę lat temu przegrał on rywalizację z Boeingiem na pokładowy, bezzałogowy tankowiec powietrzny MQ-25 Stingray. Northrop Grumman zamierza jednak rozwinąć ten projekt, z myślą o kolejnym dronie uderzeniowym dla Sił Powietrznych USA, mającym zastąpić MQ-9 Reaper, względnie o morskiej, pokładowej wersji takiego bezzałogowca.

W samym centrum widać nowoczesny bombowiec typu stealth B-2 Spirit, który zapewne ma symbolizować „pomost” pomiędzy teraźniejszością, a przyszłością. Dodajmy, że w tle, za hangarem przelatuje sylwetka bliżej nieokreślonego samolotu bojowego przyszłości.

Zobacz: Amerykańskie samoloty B-2 Spirit na Islandii [+VIDEO]

Serwis „The War Zone – The Drive” zaznacza, że nowy film reklamowy Northrop Grumman zasadniczo ma charakter promocyjny, a sam koncern nie ujawni swoich najbardziej wrażliwych projektów tylko dla celów marketingowych.

thedrive.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz