Metropolita oskarżanego o prorosyjskość Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego wsparł siły zbrojne Ukrainy i wezwał Władimira Putina do wstrzymania działań wojennych.

Onufrij, Metropolita Kijowski i całej Ukrainy, wystąpił w czwartek z orędziem do wiernych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Stwierdził w nim, że „stało się nieszczęście – niestety Rosja rozpoczęła operacje militarne przeciwko Ukrainie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Hierarcha wezwał wiernych swojego Kościoła, by „nie panikowali, byli odważni i okazywali miłość ojczyźnie oraz sobie nawzajem”. Wezwał też do „modlitwy pokutnej za Ukrainę”, za jej wojsko i naród ukraiński. Apelował o zapomnienie wzajemnych kłótni i nieporozumień oraz o zjednoczenie się w miłości do Boga i Ojczyzny.

„W tym tragicznym czasie wyrażamy naszą szczególną miłość i wsparcie naszym żołnierzom, którzy stoją na straży, chronią i bronią naszej ziemi i naszego ludu. Niech Bóg im błogosławi i chroni ich!” – oświadczył Onufrij.

Onufrij zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o „natychmiastowe zaprzestanie bratobójczej wojny”. Porównał ją do „grzechu Kaina, który z zazdrości zabił swojego brata”.

„Taka wojna nie ma usprawiedliwienia ani dla Boga, ani dla człowieka” – stwierdził zwierzchnik UKP PM.

„Wzywam wszystkich do zdrowego rozsądku, który uczy nas rozwiązywać nasze ziemskie problemy we wzajemnym dialogu i wzajemnym zrozumieniu, i mam szczerą nadzieję, że Bóg przebaczy nam nasze grzechy a Boży pokój zapanuje na naszej ziemi i na całym świecie!” – czytamy na stronie internetowej UKP PM.

W czwartek nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły operację militarną przeciwko Ukrainie, atakując z powietrza infrastrukturę wojskową na obszarze całego kraju. Rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Władimir Putin wezwał ukraińskich żołnierzy do złożenia broni.

Przypomnijmy, że w swoim przemówieniu uzasadniającym agresję na Ukrainę Władimir Putin wspominał o rzekomym prześladowaniu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie.

Na Ukrainie oprócz UKP PM działa Prawosławny Kościół Ukrainy, powstały w 2018 roku przy wsparciu władz państwowych poprzez połączenie kilku niekanonicznych wspólnot prawosławnych. PKU otrzymał tomos –  dekret o autokefalii – z rąk Patriarchy Konstantynopola.

CZYTAJ TAKŻE: Dmytro Jarosz: polowanie na moskiewskich popów jest sprawą miłą Bogu i Ukrainie

Kresy.pl / news.church.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz