Federacje piłkarskie Polski, Szwecji oraz Czech kategorycznie potępiają agresję Rosji na Ukrainę. W związku z obecną sytuacją Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), Svenska Fotbollförbundet (SvFF) oraz Fotbalová asociace České republiky (FAČR) wyrażają zdecydowane stanowisko, że zaplanowane na 24 i 29 marca br. mecze barażowe do mistrzostw świata w Katarze nie powinny odbyć się na terenie Federacji Rosyjskiej.

We wspólnym oświadczeniu, federacje piłkarskie Polski, Szwecji oraz Czech potępiły agresję Rosji na Ukrainę.

Zobacz też: Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją

“W związku z obecną sytuacją Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), Svenska Fotbollförbundet (SvFF) oraz Fotbalová asociace České republiky (FAČR) wyrażają zdecydowane stanowisko, że zaplanowane na 24 i 29 marca br. mecze barażowe do mistrzostw świata w Katarze nie powinny odbyć się na terenie Federacji Rosyjskiej”.

Sygnatariusze apelu nie biorą pod uwagę wyjazdu do Rosji i rozgrywania tam meczów piłkarskich. “Militarna eskalacja, którą obserwujemy, wiąże się z poważnymi konsekwencjami oraz znaczącym obniżeniem poziomu bezpieczeństwa dla naszych reprezentacji oraz oficjalnych delegacji”.

“W związku z tym oczekujemy niezwłocznej reakcji FIFA i UEFA oraz przedstawienia alternatywnych rozwiązań dotyczących miejsc rozegrania zbliżających się spotkań” – czytamy.

Zobacz też: Sejm potępił atak Rosji na Ukrainę

Minister Sportu i Turystki, Kamil Bortniczuk w porozumieniu z polskimi związkami sportowymi, wystosował pisma do władz międzynarodowych federacji sportowych.

„Choć sport powinien być neutralny i wolny od polityki, władze Federacji Rosyjskiej wykorzystują wydarzenia sportowe jako okazję do legitymizacji swoich działań i prezentowania fałszywej narracji w sprawie agresji zbrojnej na Ukrainie. Tym samym Rosja wykluczyła się ze sportowej wspólnoty międzynarodowej. Dlatego apeluję również do ruchu sportowego o zdecydowane działania, które dowiodą pełnej solidarności z Ukrainą i będą wyrazem niezgody na politykę rosyjską” – czytamy.

„Pragnę poinformować, że Polski Rząd stanowczo potępia bezprecedensowy i brutalny atak zbrojny Rosji na Ukrainę. W takiej sytuacji konieczne są zdecydowane i możliwie jak najszersze działania wspólnoty międzynarodowej na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji, obejmujące wszystkie obszary życia publicznego” – podkreślił minister Bortniczuk w pismach przygotowanych w porozumieniu z polskimi związkami sportowymi.

Minister Bortniczuk zwrócił się do władz największych organizacji – Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA), Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) oraz Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF). Wezwał je do przeniesienia meczów i imprez, które miałyby odbyć się na terytorium Rosji do innych, neutralnych organizacji.

„Oprócz kwestii politycznych przemawiających za przeniesieniem wydarzeń sportowych z terytorium państwa-agresora, decydować o tym powinny również względy bezpieczeństwa, jak i świadomość utrudnionej logistyki dla uczestników wydarzeń. Naszym obowiązkiem jest chronienie zdrowia oraz życia zawodników i nie narażanie ich na jakiekolwiek niebezpieczeństwa. Mając świadomość powagi moich postulatów, deklaruję pełną gotowość do podjęcia działań na szczeblu międzynarodowym oraz do dialogu z ruchem sportowym” – zadeklarował minister Bortniczuk.

Zobacz też: Media: Ukrainę może opuścić nawet 5 mln uchodźców

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply