Sejm potępił atak Rosji na Ukrainę

Sejm przyjął w czwartek oświadczenie, w którym potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i wezwał Rosję do wycofania wojsk z tego kraju. Oświadczenie zostało przyjęte przez aklamację.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, oświadczenie odczytała w Sejmie marszałek Elżbieta Witek. „Mimo intensywnych wysiłków wspólnoty międzynarodowej Federacja Rosyjska dokonała dziś otwartej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej agresji na Ukrainę” – stwierdzono w oświadczeniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Atak na Ukrainę posłowie nazwali „brutalnym aktem na normach prawa międzynarodowego”. W ich ocenie Rosja odrzuciła zobowiązania międzynarodowe wynikające z „helsińskiego aktu końcowego, karty paryskiej, Memorandum Budapeszteńskiego, aktu stanowiącego NATO-Rosja i porozumień mińskich”.

Zdaniem posłów atak na Ukrainę jest jednocześnie „bezpośrednim atakiem na bezpieczeństwo euroatlantyckie i cały porządek międzynarodowy”, pociągającym za sobą „olbrzymie konsekwencje geopolityczne”.

Sejm ocenił, że „Federacja Rosyjska wyklucza się ze wspólnoty międzynarodowej, cofamy się do najmroczniejszych czasów XX wieku”.

Federację Rosyjską i „współpracującą z nią Republikę Białorusi” wezwano do zaprzestania działań wojennych, wycofania wojsk z Ukrainy i z pobliża jej granic oraz do „pełnego przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego”.

„Wspieramy demokratyczne władze i naród ukraiński i wyrażamy solidarność z nimi. Konsekwentnie popieramy suwerenność, niezależność i integralność terytorialną Ukrainy; nie zostawimy jej bez wsparcia” – czytamy w oświadczeniu.

Sejm wezwał też UE, NATO oraz społeczność międzynarodową do „natychmiastowego wprowadzenia jak najszerszych sankcji skierowanych przeciwko agresorowi – Federacji Rosyjskiej”. Jednocześnie zaapelował o „jak najszersze wsparcie Ukrainy w zakresie gospodarczym i humanitarnym”.

„Posłowie Sejmu RP, reprezentujący naród polski, wspierają deputowanych do Rady Najwyższej Ukrainy, będących przedstawicielami narodu ukraińskiego w ich pracy i walce na rzecz ojczyzny oraz wyrażają solidarność z nimi. Jako przedstawiciele naszych narodów mamy prawo i obowiązek apelować do całych społeczeństw i narodów, a także instytucji i organizacji międzynarodowych o zdecydowane, solidarne i jednoznaczne powstrzymanie wrogiego i agresywnego postępowania władz Federacji Rosyjskiej” – napisano w oświadczeniu.

W czwartek nad ranem wojska rosyjskie rozpoczęły operację militarną przeciwko Ukrainie, atakując z powietrza infrastrukturę wojskową na obszarze całego kraju. Rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy. Władimir Putin wezwał ukraińskich żołnierzy do złożenia broni.

Kresy.pl / dzieje.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz