Administracja Poroszenki skomentowała stanowisko polskich biskupów

Urzędnik administracji Petra Poroszenki jest zdania, że nie można mówić, iż polscy biskupi prawosławni są przeciwni ukraińskiej autokefalii.

Zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Rostysław Pawłenko skomentował w sobotę odpowiedź soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) na list metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Onufrego oraz sposób jego zrelacjonowania przez Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UKP MP). Zdaniem Pawłenki UKP MP cytował odpowiedź polskich biskupów prawosławnych niedokładnie, co zmieniło jej sens.

9. maja br. kancelaria soboru biskupów PAKP wydała komunikat, w którym ustosunkowano się do pisma metropolity Onufrego (zwierzchnika UKP MP) informującego o aktualnej sytuacji cerkiewnej w Ukrainie. Polscy biskupi napisali, że „życie cerkiewno – kanoniczne Cerkwi powinno odbywać się na zasadach opartych na nauce dogmatyczno – kanonicznej Cerkwi prawosławnej. Naruszenie tej zasady wnosi chaos w życie Cerkwi”.

Po zajęciu stanowiska przez PAKP pojawiły się głosy, że polscy biskupi prawosławni wsparli Cerkiew moskiewską, która przeciwstawia się powstaniu niezależnego kanonicznego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie. Jednak ukraińska agencja informacyjna RISU, zajmująca się tematyką religijną była zdania, że polscy biskupi przyjęli postawę „wyczekującą”.

Według RISU UKP MP zrelacjonował list polskich biskupów pisząc, że „zgodnie z opinią lokalnych Kościołów Prawosławnych, autokefalii udziela Kościół Macierzysty tylko po uzgodnieniu ze zwierzchnikami wszystkich Kościołów lokalnych, a nieprzemyślane i przedwczesne decyzje w sprawie autokefalii na Ukrainie mogą prowadzić do dalszych podziałów”. Polscy biskupi mieli, według UKP MP , napisać także, że “w kwestiach dogmatyczno-kanonicznych nie należy kierować się względami politycznymi”. Takich słów jednak nie było w komunikacie synodu.

Rostysław Pawłenko, który w sobotę dla agencji Interfax-Ukraina skomentował tę sprawę, jest zdania, że interpretacja listu polskich biskupów przez UKP MP jest „przedwczesna”. Pawłenko zauważył, że w polskim liście nie było mowy o zgodzie wszystkich Kościołów na ukraińską autokefalię, ponadto jest rzeczą oczywistą, że Patriarcha Konstantynopola działa zgodnie z prawem kanonicznym. „Kiedy Patriarchat Ekumeniczny [Konstantynopola] poinformuje wszystkie Kościoły o sprawie ukraińskiej, synod tego Patriarchatu podejmie decyzję o wydaniu dekretu o autokefalii Kościoła Prawosławnego na Ukrainie” – uważa Rostysław Pawłenko.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wsparł starania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o utworzenie na Ukrainie zjednoczonego samodzielnego (autokefalicznego) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Działania te mają poparcie ukraińskich władz, ponieważ zależy im na istnieniu niezależnego od Moskwy Kościoła Prawosławnego na Ukrainie. Poroszenko prowadził w tej sprawie rozmowę m.in. z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I.

Kresy.pl / RISU

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply