Podczas wizyty na froncie były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nosił naszywkę ukraińskiego oddziału, który w swoim emblemacie ma nazistowski symbol „Czarne Słońce” i pozował do zdjęć z taką symboliką.

W piątek były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, obecnie deputowany parlamentu i lider Europejskiej Solidarności, zamieścił nagranie ze swojej wizyty w rejonie frontu. Wynika z niego, że odwiedził żołnierzy 10. brygady górsko-szturmowej, która w lutym br. otrzymała oficjalnie zatwierdzoną przez obecnego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego, nazwę „Edelweiss”. Sprawa częściowo zwróciła wówczas uwagę komentatorów, gdyż mianem „Dywizji Edelweiss” określano 1. Dywizje Strzelców Górskich Wehrmachtu, która walczyła m.in. na obszarze dzisiejszej Ukrainy z Armią Czerwoną. Nie było jednak jasne, na ile taka zbieżność nazw jest celowa.

Na nagraniu widać też, jak Poroszenko fotografuje się z kilkoma żołnierzami, trzymając podpisaną flagę 36. samodzielnej brygady piechoty morskiej, ale z emblematem, którego zasadniczym motywem jest symbol „czarnego słońca”, przez które przechodzi piorun. Wcześniej widać też, jak jeden z wojskowych wręcza byłego prezydentowi Ukrainy patkę-naramiennik z bardzo podobnym emblematem. Na kolejnych kadrach widać, że Poroszenko nosi ją na prawym ramieniu.

Symbol „Czarnego Słońca”, posiadający konotacje okultystyczne, jest traktowany jako nazistowski/neonazistowski. Składa się z trzech nałożonych na siebie swastyk. W przypadku Ukrainy, dość powszechnie używany był przez kontrowersyjny pułk Azow, którego członkowie odwoływali się do symboliki neonazistowskiej. Nazwę „Czarne Słońce” nosiło oficjalne czasopismo „Azowa”, a a symbol ten w pierwszych latach istnienia oddziału stanowił tło jego emblematu.

Zobacz także: Ługańscy separatyści chcą ścigać Pratasiewicza za służbę w batalionie Azow

W sieci zamieszczono też starsze zdjęcia, na których widać Poroszenkę obok ukraińskich żołnierzy, z których jeden ma z przodu naszywkę z nazistowskim symbolem czaszki i skrzyżowanymi piszczelami. Jest on charakterystyczny m.in. dla specjalnych formacji SS-Totenkopfverbände, które zajmowały się służbą wartowniczą w obozach koncentracyjnych, a później były częścią oddziałów Waffen-SS.

Czytaj także: Poroszenko jeździ “banderomobilem” [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply