Apel do Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I ws. zjednoczenia wystosowały wspólnie Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny. Działania te mają poparcie ukraińskich władz, którym zależy na istnienia niezależnego od Moskwy kościoła prawosławnego na Ukrainie.

We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił rozpoczęcie procedury utworzenia zjednoczonego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Porozumienie w tej sprawie zostało osiągnięte po trwających przez 7 godzin rozmowach, które Poroszenko prowadził z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I oraz członkami synodu. Rozmowy odbyły się podczas ostatniej wizyty prezydenta Ukrainy w Turcji.

Stosowny apel do Patriarchy Konstantynopola wystosowały wspólnie Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego i Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Poroszenko ogłosił to podczas wtorkowego spotkania z liderami frakcji (klubów) parlamentarnych. – Ukraińska jest bliżej pojawienia się swojego własnego Zjednoczonego Kościoła Prawosławnego niż kiedykolwiek przedtem – powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że nie może wypowiadać się na temat szczegółów porozumienia.

Do zakończenia procesu potrzebnych jest nadal szereg elementów. Jednak pierwszy, czyli wniosek obu ukraińskich kościołów prawosławnych do Patriarchy Konstantynopola, został już zrealizowany. Prezydent Ukrainy podkreślał, że jest to rzadki przykład, gdy dwa kościoły chrześcijańskie podejmują kroki na rzecz pełnego zjednoczenia. Wyraził też nadzieję, że nowy Ukraiński Kościół Prawosławny powstanie jeszcze przed 1030 rocznicą chrztu Rusi Kijowskiej, która przypada w tym roku. Poroszenko wezwał ukraińskich parlamentarzystów, by wsparli wniosek do Konstantynopola. Zwrócił zarazem uwagę, że nowy kościół prawosławny byłby całkowicie niezależny od Patriarchatu Moskiewskiego. Działania w tej kwestii określił mianem „historycznego wydarzenia”.

Jednocześnie, Poroszenko wykluczył możliwość, wedle której działalność jakiś innych kościołów na Ukrainie zostałaby zakazana. Zaznaczył też, że utrzymany zostanie rozdział państwa od kościoła.

Czytaj także: Papież interweniuje w obronie rosyjskiego prawosławia na Ukrainie

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego jest obecnie największym kościołem chrześcijańskim na Ukrainie, do którego należy około 60 proc. wiernych. Za nim znajduje się Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego zrzesza ok. 24 proc. wiernych, który największe wpływy zachował na wschodzie i na południu kraju. Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, wywodzący się ze środowisk diaspory ukraińskiej na Zachodzie, zrzesza zdecydowanie mniejszy odsetek wiernych (według ostatnich danych, niespełna 3 proc.; 2,4 proc. wg danych z 2015 roku). Względnie najwięcej wiernych ma na Zachodniej Ukrainie, w obwodach wchodzących wcześniej w skład II RP (lwowski, stanisławowski, tarnopolski).

Przeczytaj: Ukraiński arcybiskup skrytykował arcybiskupa z Polski: „związany z Moskwą”

Unian/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz