W niedzielę 29. lipca br. w wieku 91 lat zmarła siostra Barbara, długoletnia ekonom metropolitarnej rezydencji patriarchy Filareta, głowy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. – podał rzecznik prasowy tej wspólnoty biskup Jewstratij Zoria. Kilka dni wcześniej siostra Barbara stała się ofiarą wydarzenia, które UKP PK nazwało „zamachem na patriarchę Filareta”.

Trzy dni temu synod UKP PK poinformował w swoim komunikacie, że w 25. lipca br. doszło do najścia rezydencji Filareta przez byłego biskupa tego Kościoła Sebastiana (Mychajła Wozniaka). Były biskup miał wraz ze swoim synem w czasie wolnym od przyjęć wejść w cywilnym ubraniu do rezydencji Filareta i usiłować dostać się do jego prywatnych pokoi. W tym czasie Filaret jadł kolację w refektarzu.

Słysząc, że ktoś przeszedł przez korytarz, z drzwi kuchni wyszła ekonom Patriarchii siostra Barbara, na którą wspomniany biskup Sebastian (Wozniak) od razu napadł, kierując w stronę jej twarzy gaz łzawiący z wcześniej przygotowanego pojemnika. Po tym zdarzeniu ojciec i syn uciekli z miejsca przestępstwa. – napisano w komunikacie synodu UKP PK.

Według synodu ustalenia organów ścigania odnośnie tego wydarzenia dają podstawy do stwierdzenia zaplanowanego charakteru najścia. Synod uznał je za próbę zamachu na patriarchę Filareta.

Jak dalej czytamy w komunikacie synodu, doszło do zatrzymania byłego biskupa, który „przyznał się do udziału w wymienionym wydarzeniu, wyjaśniając swój postępek pragnieniem bycia przyjętym przez Patriarchę”. Biskupi UKP PK podkreślili przy tym, że Wozniak jako długoletni duchowny i biskup powinien był wiedzieć, że Filaret w tym czasie nie przyjmuje gości.

UKP KP przypomniał, że biskup Sebasian został zwolniony w 2008 roku z kierowania eparchią (biskupstwem) czernichowskim z „powodów osobistych”. Obecnie, jak napisano w komunikacie, Wozniak „żyje jak świecka osoba”, posiada dzieci i zawarł ślub cywilny. Były biskup ma teraz być oficjalnie wyrzucony ze stanu duchownego.

We wczorajszym komunikacie bp. Zorii nie wskazano jednak na związek śmierci siostry Barbary z napadem z 25. lipca. Według rzecznika UKP KP siostra zmarła z powodu „przewlekłej poważnej choroby”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko: Patriarcha Konstantynopola daje zielone światło dla utworzenia ukraińskiego zjednoczonego Kościoła prawosławnego

Kresy.pl / RISU / Facebook
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz