Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ujawnił datę synodu, na którym ma zjednoczyć się ukraińskie prawosławie. – pisze agencja UNIAN.

Prezydent Poroszenko podał w środę datę synodu, z którym ukraińskie władze wiążą nadzieje na zjednoczenie kilku działających na Ukrainie wspólnot prawosławnych i powstanie ukraińskiego prawosławnego Kościoła narodowego. Poroszenko, biorąc udział w forum samorządowym, powiedział, że synod odbędzie się 15. grudnia br.

Cieszę się, że mogę ogłosić datę zjednoczeniowego soboru [synodu – red.], który ma ogłosić utworzenie Autokefalicznego Miejscowego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie. Ten sobór zatwierdzi statut naszego nowego Kościoła i wybierze jego zwierzchnika. Sobór odbędzie się 15. grudnia 2018 roku w Soborze św. Zofii. – powiedział Poroszenko.

Ukraiński prezydent dodał, że Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej powiadomił go, że podpisał już zaproszenia na synod dla hierarchów trzech ukraińskich wspólnot prawosławnych – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Teraz kolosalna odpowiedzialność spoczywa na hierarchach ukraińskich Kościołów – aby w pokoju i harmonii, w duchu chrześcijańskiej miłości i w duchu patriotyzmu przeprowadzić sobór i wybrać zwierzchnika, który pojedzie do Konstantynopola i przyjmie tomos [dekret o autokefalii – red.] – powiedział Poroszenko.

Tomos dla Ukrainy

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy wsparł starania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o utworzenie na Ukrainie zjednoczonego samodzielnego (autokefalicznego) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, między innymi negocjując w tej sprawie z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. Starania o autokefalię uzyskały poparcie ukraińskich władz, ponieważ zależy im na istnieniu niezależnego od Moskwy Kościoła prawosławnego na Ukrainie. W październiku br. Konstantynopol z Filareta i Makarego klątwy nałożone przez Patriarchat Moskiewski oraz wezwał do przeprowadzenia synodu biskupów wszystkich trzech ukraińskich Kościołów prawosławnych (oprócz UKP PK i UAKP także Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego), na którym ma dojść do zjednoczenia tych trzech wspólnot i zostać wybrany zwierzchnik tego Kościoła. Wówczas nowo powstały Kościół ma otrzymać tzw. tomos – dekret o autokefalii. 29. listopada synod Patriarchatu Konstantynopolitańskiego zatwierdził projekt statutu przyszłego Kościoła.

Planom Kijowa i Konstantynopola sprzeciwia się Rosyjski Kościół Prawosławny, który uważa Ukrainę za swoje kanoniczne terytorium i uznaje działania Patriarchatu Konstantynopolitańskiego za bezprawne. Z tego powodu Patriarchat Moskiewski zerwał kontakty z Konstantynopolem. Należy się spodziewać, że zdecydowana większość biskupów UKP PM zbojkotuje zjednoczeniowy synod.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: UKP PM poinformował o masowym wzywaniu jego duchownych przez SBU

Kresy.pl / UNIAN / RISU
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz