Synod Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego podjął w czwartek szereg decyzji dotyczących ukraińskiego prawosławia, których celem jest utworzenie zjednoczonego i niezależnego ukraińskiego Kościoła prawosławnego. – podał portal Religijno-Informacyjnej Służby Ukrainy (RISU).

Jedną z najważniejszych decyzji synodu jest zdjęcie klątwy ze zwierzchnika największej na Ukrainie wspólnoty prawosławnej – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), patriarchy Filareta, a także ze zwierzchnika innego, mniejszego Kościoła – Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), metropolity Makarego. Synod uznał te wspólnoty za kanoniczne, czyli legalne. Zgodnie z stanowiskiem Konstantynopola, obecnie wszystkie trzy Kościoły prawosławne na Ukrainie (oprócz wymienionych także Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, UKP PM) są kanoniczne.

Inną podjętą dzisiaj decyzją odwołanie listu synodalnego z 1686 roku, w którym nadano Patriarsze Moskwy prawo wyznaczania prawosławnego metropolity Kijowa.

Synod podtrzymał również swoją poprzednią decyzję o zamiarze nadania autokefalii (niezależności) Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie.

Ukraińskie władze, w tym prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, już ogłosiły zwycięstwo, z tego powodu, że „Ukraina otrzymała tomos”. Jednak jak pisaliśmy, otrzymanie tomosu, czyli dekretu o autokefalii będzie możliwe dopiero po synodzie biskupów wszystkich trzech ukraińskich Kościołów prawosławnych (w tym UKP PM), na którym ma dojść do zjednoczenia tych trzech wspólnot i zostanie wybrany zwierzchnik tego Kościoła. Należy się spodziewać, że synod zjednoczeniowy zostanie zbojkotowany przez UKP PM, który uznaje Ukrainę za swoje terytorium kanoniczne.

Być może aby zapobiec widmu wojny religijnej na Ukrainie, komunikat dzisiejszego synodu kończy się wezwaniem do ukraińskich prawosławnych do „unikania zawłaszczania kościołów, klasztorów i innego mienia, a także unikania innych aktów przemocy i odwetu, aby pokój i miłość Chrystusa mogły zwyciężyć”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy wsparł starania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego o utworzenie na Ukrainie zjednoczonego samodzielnego (autokefalicznego) Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, między innymi negocjując z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. Starania o autokefalię uzyskały poparcie ukraińskich władz, ponieważ zależy im na istnieniu niezależnego od Moskwy Kościoła prawosławnego na Ukrainie.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjska Cerkiew grozi Konstantynopolowi zerwaniem stosunków

Kresy.pl / RISU / Ukrinform
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Grecki Kościół Prawosławny stwierdził, że synod ze Stambułu nie mógł anulować klątwy na Filareta, ponieważ to nie on tę klątwę nałożył. Ponadto uchwały tego synodu zostaną zignorowane przez większość Kościołów Prawosławnych, bo te uchwały powinny być podjęte po konsultacjach z innymi Kościołami i za ich zgodą.