Patriarcha Filaret zaraził się koronawirusem i trafił do szpitala – poinformował w czwartek Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego.

Komunikat o infekcji niemal 92-letniego hierarchy pojawił się w czwartek na stronie internetowej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

„Informujemy, że u Jego Świątobliwości Patriarchy Kijowa i Całej Rusi-Ukrainy Filareta podczas zaplanowanych badań wykazano pozytywny wynik na COVID-19. Jego Świątobliwość przechodzi obecnie leczenie w szpitalu. Stan zdrowia Patriarchy jest zadowalający” – napisano w komunikacie prosząc jednocześnie o modlitwy o zdrowie i wyzdrowienie Filareta.

Przypomnijmy, że w marcu br. Filaret udzielił wywiadu, w którym uznał pandemię koronawirusa za karę Bożą za grzechy ludzkości, w szczególności za „małżeństwa” jednopłciowe. Zapytany, czy stosuje środki ochrony przed koronawirusem, Filaret odpowiedział, że jego obroną jest wiara. „Wierzę, że Bóg nie dopuści, bym zachorował, dlatego że powinienem służyć Cerkwi” – mówił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Filaret był zwierzchnikiem niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), który pod koniec 2018 roku wszedł do nowo utworzonego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Filareta ogłoszono honorowym patriarchą tej Cerkwi. Kilka miesięcy później hierarcha otwarcie zaczął kwestionować zasadnicze elementy synodu zjednoczeniowego PKU, w którym brał udział. Filaret nie uznaje formalnego rozwiązania UKP PK i uważa go za istniejący w dalszym ciągu Kościół, a siebie za faktycznego Patriarchę Kijowskiego. Władze PKU w odpowiedzi przeniosły go w stan spoczynku i zabroniły wyświęcania kapłanów.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz