Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy wykluczył swojego honorowego patriarchę Filareta ze swojego składu i przeniósł go w stan spoczynku. Filaret nie może m.in. wyświęcać kapłanów.

Jak wynika z komunikatu wydanego po wtorkowym posiedzeniu Synodu Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), zwierzchnicy tej wspólnoty religijnej postanowili przenieść Filareta w stan spoczynku. Jak napisano, ma to związek z pozbawieniem go jeszcze w czerwcu 2019 roku praw i obowiązków kanonicznych przez PKU. W komunikacie stwierdzono, że patriarcha nie tylko nie odwołał się od tej decyzji, ale także kontynuuje sprzeciwianie się decyzjom Cerkwi.

Mając na uwadze powyższe, a także nieobecność Filareta na sześciu kolejnych posiedzeniach synodu PKU, postanowiono również wykluczyć patriarchę ze składu synodu.

Według komunikatu Filaret jako patriarcha w stanie spoczynku nie ma prawa dokonywania jakichkolwiek ordynacji (święceń kapłańskich).

Jednocześnie synod PKU wezwał Filareta oraz jego otoczenie do „pojednania i zakończenia samoizolacji”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Filaret, wcześniej przywódca Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) od dłuższego czasu otwarcie kwestionuje zasadnicze elementy synodu zjednoczeniowego PKU z grudnia 2018 roku, w którym brał udział. Filaret nie uznaje formalnego rozwiązania UKP PK i uważa go za istniejący w dalszym ciągu Kościół, a siebie za faktycznego Patriarchę Kijowskiego. W maju 2019 roku Filaret nie wykluczył rozłamu w Prawosławnym Kościele Ukrainy . Później wyraźnie zasugerował też, że ukraiński Kościół prawosławny nie służy interesom Ukrainy, lecz „Greków”: – Patriarchat Moskiewski służy interesom Moskwy, PKU służy Grekom. A kto będzie służył Ukrainie?

Przeczytaj: Filaret: Metropolitę kijowskiego Epifaniusza okrążyły prorosyjskie siły

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej ukraińskie media informowały, że podczas zamkniętego z spotkania z kijowskimi duchownymi Filaret mówił, że decyzja o zakończeniu działalności UKP PK jest nieważna, gdyż podjęto ją bez wcześniejszej decyzji na osobnym soborze Cerkwi Patriarchatu Kijowskiego. W reakcji na to PKU opublikował nagranie wideo z Synodu Zjednoczeniowego, na którym widać Filareta podpisującego się pod dokumentem, w którym jest mowa o likwidacji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego.

W czerwcu 2019 roku Filaret zwołał  odrębny synod, na którym ogłosił reaktywację Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. W związku z jego działaniami w tym samym miesiącu synod PKU pozbawił Filareta zwierzchnictwa nad diecezją kijowską.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / pomisna.info




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz