Minister edukacji Ukrainy zdecydowała, że młodzież będzie uczyć się o otrzymaniu tomosu o autokefalii przez Prawosławny Kościół Ukrainy. Poleciła już wprowadzić odpowiednie zmiany do programu nauczania, które znajdą się w nim jeszcze w tym roku.

Służby prasowe Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy poinformowały w piątek, że jeszcze w 2019 roku zostaną wydane nowe podręczniki, które będą uwzględniać informacje o otrzymaniu tomosu o autokefalii przez Prawosławny Kościół Ukrainy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Minister oświaty Lilija Hrynewycz powiedziała, że „uczniowie uczą się historii niepodległej Ukrainy w 11 klasie”, a jeszcze w tym roku zostaną wydane nowe podręczniki do historii Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Gdy otrzymaliśmy tomos o autokefalii dla Prawosławnego Kościoła Ukrainy, poleciłam ministerstwu uwzględnić te wydarzenia w nowym programie szkolnym Historii Ukrainy – powiedziała Hrynewycz. Poinformowała, że w zmiany w programie nauczania zostaną zatwierdzone w przyszłym tygodniu. Ukraińska minister zaznaczyła, że autorzy, którzy w tym roku będą publikować podręczniki, muszą o tym pamiętać.

Przeczytaj: Patriarcha Filaret: na Ukrainie nie ma żadnej nowej Cerkwi. Tomos otrzymał Patriarchat Kijowski

Ponadto, zostaną wydane nowe zalecenia metodologiczne dla nauczycieli historii, żeby „odpowiednio wyjaśnić temat otrzymania przez Prawosławny Kościół Ukrainy tomosu o autokefalii”. Z kolei w kwestii niezależnych testów eksternistycznych, nowy program będzie w nich uwzględniany nie wcześniej, niż za dwa lata.

Przeczytaj: Wiceszefowa ukraińskiego parlamentu: Poroszenko bezbożnie wykorzystuje tomos do agitacji

Przypomnijmy, że 15. grudnia 2018 roku w Kijowie pod egidą ukraińskich władz oraz Patriarchy Konstantynopola odbył się sobór zjednoczeniowy w którym wzięli udział przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz dwóch biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Po synodzie prezydent Ukrainy ogłosił powstanie nowej struktury, którą nazwał Ukraińskim Miejscowym Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym (używa się wobec niego nazwy Prawosławny Kościół Ukrainy). Zjazd został zbojkotowany przez większość hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu. W rezultacie obecnie na Ukrainie istnieją dwa konkurencyjne Kościoły prawosławne – podległy Moskwie UKP PM i mający poparcie ukraińskich władz PKU.

Zwierzchnicy Kościoła prawosławnego na kontynencie amerykańskim uznali, że Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego jest jedynym legalnym kanonicznie Kościołem prawosławnym na Ukrainie. Uznania Prawosławnego Kościoła Ukrainy odmówiły wcześniej Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny oraz Serbski Kościół Prawosławny.

112.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz