W Kijowie zaprezentowano tomos [+AKTUALIZACJA]

W Soborze Sofijskim w Kijowie zakończyło się bożonarodzeniowe nabożeństwo, podczas którego po raz pierwszy na Ukrainie pokazano tomos – dekret o autokefalii nowo utworzonego Kościoła Prawosławnego. Dokument wróci jednak do Stambułu, ponieważ nie posiada wszystkich wymaganych podpisów.

Jak podaje agencja Ukrinform, okazanie tomosu odbyło się w poniedziałek podczas bożonarodzeniowego nabożeństwa w prawosławnym soborze Mądrości Bożej w Kijowie. Prawosławni posługujący się kalendarzem juliańskim obchodzą dzisiaj pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Liturgię poprowadził zwierzchnik nowego Kościoła, tytułujący się metropolitą kijowskim i całej Ukrainy, Epifaniusz. Przed nabożeństwem do świątyni uroczyście wniesiono tomos.

W modlitwach uczestniczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z rodziną, przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij, członkowie ukraińskiego rządu oraz deputowani ukraińskiego parlamentu. Wstęp do Soboru był zamknięty, lecz wierni mogli obserwować uroczystość na telebimach ustawionych na placu przed świątynią.

Po liturgii tomos ma być przeniesiony do innej świątyni w kompleksie Soboru (tzw. Małej Sofii), gdzie będzie udostępniony zwiedzającym. Jednak jak ujawnił jeden z wysokich urzędników ministerstwa kultury Andrij Jurasz, dokument będzie tam tylko do wieczora, ponieważ musi wrócić do Stambułu. Okazało się, że podpisy muszą na nim złożyć wszyscy członkowie synodu Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola a nie tylko patriarcha Bartłomiej. „Dosłownie za dwa dni odbędzie się synod, gdzie zostanie to zrobione i wówczas już tomos, ostatecznie i na zawsze, wróci na Ukrainę i będzie przechowywany w szczególnych warunkach” – tłumaczył Jurasz w jednej z ukraińskich telewizji.

[AKTUALIZACJA 08.01.2018: Na antenie telewizji TCH Jurasz sprostował swoje słowa – według niego tomos jest całkowicie ważny z podpisem Bartłomieja i nie będzie wysyłany za granicę.]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w sobotę podczas uroczystości w Stambule Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos – dekret o kanonicznej niezależności nowo utworzonego Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Głowa tej Cerkwi, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz, brał udział w ceremonii. W ceremonii wzięli udział także najwyżsi przedstawiciele władz Ukrainy. W niedzielę tomos został uroczyście przekazany Epifaniuszowi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że 15. grudnia 2018 roku w Kijowie pod egidą ukraińskich władz oraz Patriarchy Konstantynopola odbył się sobór zjednoczeniowy w którym wzięli udział przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz dwóch biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Po synodzie prezydent Ukrainy ogłosił powstanie nowej struktury, którą nazwał Ukraińskim Miejscowym Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym (używa się wobec niego także nazwy Prawosławny Kościół Ukrainy). Zjazd został zbojkotowany przez większość hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Kresy.pl / Ukrinform / Interfax-Ukraina
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JeszczePolska :

  @lp Ci co nabijali polskie niemowlęta na płoty i przybijali do stołu, czy tez mordowali w Katyniu ,nie wyznawali żadnej religii chrześcijańskiej awatarze Czesława. Widać, teraz nowa metoda została „zadana” zadaniowym, skłócać „religijnie”.
  Człowiek naprawdę wierzący, czy to katolik czy prawosławny NIE byłby w stanie czynić takiej krzywdy drugiemu człowiekowi, ba nawet zwierzęciu…. i jeszcze mieć z tego radość jak na Wołyniu!
  Każdy, kto tak pisze o katoliku czy prawosławnym jest po prostu zadaniowanym hasbarskim ćwokiem.
  Tak samo ,jak niewierzący są ci, którzy okradli nas i wyprzedali Polskę za grosze , i pozwalają drenować Polskę na 540mld wywiezione za granicę lub miliardy podarowane Ukrainie/oligarchom rodem z kraju znad ,Morza Martwego ,a staruszkowie oddają mieszkania bankom za 200 miesięcznie do emerytury / .kosztem polskich Rodzin…a obecnie nie ma na służbę zdrowia,emerytów, czy chorych.I 6 000 Polaków w tym dzieci i młodzież popełnia samobójstwa co roku!
  Jak wejdzie ustawa JUST 447 to ta liczba się potroi!!