Patriarcha Konstantynopola podpisał tomos o autokefalii dla Prawosławnego Kościoła Ukrainy

Podczas uroczystości w Stambule Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos o autokefalii dla nowego Prawosławnego Kościoła Ukrainy. W uroczystościach zgodnie z zapowiedziami brali udział także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, szef ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij oraz były prezydent Wiktor Juszczenko.

W sobotę podczas uroczystości w Stambule, Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos o autokefalii, czyli kanonicznej niezależności, dla nowo utworzonego Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Głowa tej Cerkwi, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz, brał udział w ceremonii. Przed podpisaniem tomosu, duchowni modlili się w Katedrze Patriarchalnej św. Jerzego. Całość transmitowały ukraińskie stacje telewizyjne.

W ceremonii wzięli udział także najwyżsi przedstawiciele władz Ukrainy: prezydent Petro Poroszenko wraz z małżonką, przewodniczący parlamentu Andrij Parubij oraz były prezydent Wiktor Juszczenko.Ukraiński prezydent podczas uroczystości zajmował dość eksponowane miejsce. Zaznaczmy, że już wcześniej komentowano, iż na Ukrainie faktycznie powstaje Kościół państwowy.

Metropolita Epifaniusz i Poroszenko po uroczystości spotkali się z patriarchą Bartłomiejem. Mówił on, że Ukraińcy „czekali na ten błogosławiony moment przez siedem wieków”. – Mieliście pełne prawo prosić i domagać się autokefalii – powiedział Bartłomiej. – Szczerze modlimy się o to, byście udowodnili, że jesteście godni tego daru.

Patriarcha otrzymał od Poroszenki Order Zasługi I klasy, za jego „wybitny osobisty wkład w rozwój autokefalicznego lokalnego Kościoła Prawosławnego Ukrainy, podnoszenie autorytetu prawosławia w świecie, wieloletnią działalność, ustanawianie ideałów duchowości, miłosierdzia i harmonii międzywyznaniowej”. Poroszenko zaprosił też Bartłomieja do złożenia wizyty na Ukrainie, otrzymując od niego zarazem krzyż Panagii Pammakaristos.

– Wśród 15 gwiazd, wśród 15 Cerkwi prawosławnych, pojawiła się gwiazda ukraińska. W tej świątyni po raz pierwszy usłyszeliśmy dziś modlitwę w języku ukraińskim. Szliśmy do tej chwili bardzo długo – powiedział prezydent Ukrainy. Wcześniej, przed uroczystościami, spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

W niedzielę tomos zostanie wręczony przedstawicielom Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego po uroczystej Eucharystii, również w obecności ukraińskich oficjeli i przewieziony na Ukrainę w prawosławną wigilię Bożego Narodzenia. W poniedziałek, kiedy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie, w centrum Kijowa mają odbyć się uroczystości.

W rozmowie z dziennikarzami Parubij odniósł się z kolei do kwestii przymusowej zmiany nazwy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego na Rosyjski Kościół Prawosławny na Ukrainie. Jego zdaniem, ustawa została przyjęta i podpisana, więc obowiązuje i przedstawiciele tej Cerkwi muszą się do nowego prawa dostosować. – Pewnie, prowokatorzy mogą składać skargi, apelować poprzez sądy, ale ustawa została przyjęta. Spory mogą trwać długo, co w żaden sposób nie wpływa na tę decyzję i siłę prawa – powiedział przewodniczący ukraińskiego parlamentu. Powiedział też, że już ponad 40 parafii UKP PM przeszło do Kościoła Prawosławnego Ukrainy.

Przypomnijmy, że 15. grudnia 2018 roku w Kijowie odbył się sobór zjednoczeniowy w którym wzięli udział przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz dwóch biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Po synodzie prezydent Ukrainy ogłosił powstanie nowej struktury, którą nazwał Ukraińskim Miejscowym Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym (używa się wobec niego także nazwy Prawosławny Kościół Ukrainy). Zjazd został zbojkotowany przez większość hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Po synodzie zjednoczeniowym ukraińskie władze zdecydowały, że Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego będzie musiał zmienić nazwę na Rosyjski Kościół Prawosławny na Ukrainie. Ostatnio przeciwko takiemu wtrącaniu się w sprawy wyznaniowe wypowiedział się naczelny rabin Ukrainy.

Unian / 112.ua / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply