Ustępujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko został ponownie przesłuchany jako świadek w sprawie masakry na Majdanie. Poprzednio zeznawał w 2016 roku, ale nie podpisał protokołu z przesłuchania.

O przesłuchaniu Petra Poroszenki poinformował w piątek wieczorem naczelnik zarządu dochodzeń specjalnych Generalnej Prokuratury Ukrainy (GPU) Serhij Horbatiuk, w rozmowie ze stacją ZIK.

– Jak mnie poinformowano, śledczy już przesłuchują. Być może już nawet skończyli przesłuchiwać prezydenta – powiedział Horbatiuk. Dodał, że porozumienie ws. terminu przesłuchania osiągnięto dzień wcześniej, co jego zdaniem stało się możliwe dzięki opisywaniu sprawy przez media. Zaznaczył też, że powodem wezwania prezydenta było niepodpisanie przez niego protokołu z poprzednich zeznań. – Jeśli protokół nie jest podpisany, nie możemy włączyć go do materiałów śledztwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Późnym wieczorem, po zakończeniu przesłuchania, prezydent Ukrainy poinformował o nim za pośrednictwem portalu społecznościowego. Napisał, że ponowie złożył zeznania w śledztwie ws. masakry na Majdanie w 2014 roku. – Mam nadzieję, że moje odpowiedzi na dodatkowe pytania pomogą w zakończeniu śledztwa. Ono jest bardzo ważne dla ukraińskiego społeczeństwa – zaznaczył Poroszenko. Dodał, że liczy na to, że sprawcy masakry zostaną ukarani.

Przypomnijmy, że pierwotnie Poroszenko miał stawić się na przesłuchanie we wtorek w siedzibie GPU. Prokuratorzy zamierzali zadać prezydentowi dodatkowe pytania oraz poprosić o podpisanie protokołu z 2016 roku. Pomimo oficjalnego wezwania, z dwutygodniowym wyprzedzeniem, nie pojawił tam jednak. Szef Generalnej Prokuratury Ukrainy Jurij Łucenko zapewniał jednak, że ukraiński przywódca jest gotów złożyć dodatkowe zeznania.

Miało to być drugie przesłuchanie prezydenta Ukrainy w tej sprawie. Pierwsze odbyło się w 2016 roku, ale od tamtej pory, mimo wezwań śledczych, Poroszenko nie podpisał protokołu swoich zeznań. Od tamtego czasu wzywano go do tego wielokrotnie. Z dostępnych relacji z piątkowego przesłuchania nie wynika, że prezydent podpisał protokół zeznań sprzed 2,5 roku.

Przypomnijmy, że prokurator Horbatiuk obciążał m.in. Petra Poroszenkę odpowiedzialnością za brak postępów w śledztwie w sprawie masakry na Majdanie w lutym 2014 roku.

Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie [+VIDEO]

Dr Kaczanowski dla Kresów.pl: masakra na Majdanie była operacją typu „false flag”

ZIK / strana.ua / interfax.com.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz