Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystosował do Polski apel o wstrzymanie się od działań, które mogą zagrozić pozytywnym osiągnięciom w dialogu na tematy historyczne.

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Po spotkaniu służby prasowe Poroszenki poinformowały: Szef państwa wyraził zaniepokojenie w związku z uchwalonymi niedawno przez polski parlament zmianami w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Zaapelował do polskich władz o wstrzymanie się od kroków, które mogą zagrozić pozytywnym osiągnięciom w dialogu dwustronnym na tematy historyczne.

ZOBACZ TAKŻE: Morawiecki zacytował rabina: Chmielnicki to zbrodniarz jak Hitler i Himmler. Ukraińcy oburzeni [+VIDEO]

Poroszenko zwrócił także uwagę na skrajnie szkodliwy dla relacji ukraińsko-polskich charakter oświadczenia z oceną działalności ukraińskiego hetmana Bohdana Chmielnickiego – można przeczytać w ukraińskim komunikacie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

11 lutego premier Morawiecki, podczas przemówienia na spotkaniu z mieszkańcami Chełma o stosunkach polsko-żydowskich, przypomniał m.in., że podczas powstania Chmielnickiego zginęło ok. 100 tys. Żydów, a samo powstanie powstanie było pierwszym akordem do upadku ówczesnej Polski.

Administracja Poroszenki dodała także, że w trackie rozmów z Morawieckim poruszono temat dalszego rozwoju współpracy w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego i upamiętnień w kontekście wcześniejszych ustaleń. Rozmawiano również na temat praw socjalnych i swobód Ukraińców pracujących w Polsce.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. MP
    MP :

    co ma żyd porszenko do naszej historii i naszego zdrajcy(możemy go nazywać nawet psem)w naszym kraju (jaka ukraina ,czyja?)oj waltzman zero szacunku masz do Polaków dobroczyńców twego pomiotu,Chmielnicki to polski pies,zdrajca,działający w polskiej prowincji o nazwie Ukraina