Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej wręczył tomos Epifaniuszowi [+VIDEO]

Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej wręczył tomos o autokefalii Prawosławnego Kościoła Ukrainy jego zwierzchnikowi, biskupowi Epifaniuszowi. Przekazanie dokumentu, który nadaje temu Kościołowi kanoniczną niezależność, odbyło się w niedzielę po uroczystym nabożeństwie w Katedrze Patriarchalnej św. Jerzego w Stambule.

Jak podał portal Religijno-Informacyjnej Służby Ukrainy, nabożeństwo odprawili wspólnie Patriarcha Bartłomiej i metropolita Epifaniusz. Liturgia odbywała się w języku greckim i częściowo ukraińskim. W nabożeństwie obok duchowieństwa wzięła udział liczna delegacja ukraińskich polityków, na czele z prezydentem Petrem Poroszenką i przewodniczącym parlamentu Andrijem Parubijem.

Patriarcha Bartłomiej przeczytał tekst tomosu a potem przekazał Epifaniuszowi pastorał. Jak podaje RISU, po zabraniu głosu Epifaniusz podziękował Bartłomiejowi za „przywrócenie sprawiedliwości i jedności”. Wspomniał także o wojnie na wschodzie Ukrainy i wezwał do modlitwy o pokój i zwolnienie jeńców. Z wdzięcznością wymienił patriarchę Filareta, metropolitę Makarego i wszystkich duchownych, którzy przyczynili się do ukraińskiej autokefalii.

W poniedziałek, w pierwszy dzień prawosławnego Bożego Narodzenia metropolita Epifaniusz odprawi uroczyste nabożeństwo Soborze Sofijskim w Kijowie. Po nim tomos zostanie wystawiony dla publiczności. Dokument będzie przechowywany w tej świątyni i będzie go można oglądać codziennie od godz. 8 do 18.

Jak pisaliśmy, w sobotę podczas uroczystości w Stambule Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos – dekret o kanonicznej niezależności nowo utworzonego Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Głowa tej Cerkwi, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz, brał udział w ceremonii. Przed podpisaniem tomosu, duchowni modlili się w Katedrze Patriarchalnej św. Jerzego. W ceremonii wzięli udział także najwyżsi przedstawiciele władz Ukrainy: prezydent Petro Poroszenko wraz z małżonką, przewodniczący parlamentu Andrij Parubij oraz były prezydent Wiktor Juszczenko. Ukraiński prezydent podczas uroczystości zajmował dość eksponowane miejsce.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że 15. grudnia 2018 roku w Kijowie pod egidą ukraińskich władz oraz Patriarchy Konstantynopola odbył się sobór zjednoczeniowy w którym wzięli udział przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz dwóch biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Po synodzie prezydent Ukrainy ogłosił powstanie nowej struktury, którą nazwał Ukraińskim Miejscowym Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym (używa się wobec niego także nazwy Prawosławny Kościół Ukrainy). Zjazd został zbojkotowany przez większość hierarchów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego podległego Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / RISU
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz