Poroszenko z żoną odbudują muzeum Szuchewycza

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jego fundacja sfinansuje odbudowę muzeum Romana Szuchewycza, które zostało zniszczone w wyniku rosyjskiego ataku. “Nasza Fundacja sfinansuje wszystkie niezbędne prace” – zadeklarował. Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich.

Muzeum Romana Szuchewycza we Lwowie zostało doszczętnie zniszczone w rosyjskim ataku przeprowadzonym w poniedziałek nad ranem. W poniedziałek po południu do sprawy odniósł się były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zadeklarował, że jego fundacja odbuduje muzeum.

“Musisz żyć tak, aby cię zapamiętano, a twoi wrogowie bali się ciebie nawet po śmierci. Chodzi o naszego Stepana Banderę i Romana Szuchewicza. Miejsce, które dziś celowo zniszczyli Rosjanie, to nie tylko muzeum, to dawna siedziba Naczelnego Wodza UPA. To tutaj zapadały ważne decyzje dla Ukrainy w XX wieku. Miejsce, w którym powstały podstawy armii ukraińskiej i idea niezależnej państwowości ukraińskiej” – napisał na platformie X.

“Rosja, podobnie jak prawdziwi naziści, niszczy naszą pamięć narodową. To Muzeum Marii Primachenko, Muzeum Skoworody i uniwersytet, na którym studiował Bandera. Ale pamięci nie można spalić rakietami. Marina Poroszenko i ja postanowiliśmy odbudować Muzeum Szuchewycza, które dziś zostało zniszczone, aby zachować je dla potomności. Nasza Fundacja Poroszenki sfinansuje wszystkie niezbędne prace” – kontynuował.

Poroszenko stwierdził, że Szuchewycz był “osobą niezwykłą”, gdyż “stworzył pierwszy ukraiński biznes w Galicji” i finansował tzw. Ukraińską Powstańczą Armię.

“To historia wielkiego Naczelnego Wodza. Który potrafił zbudować państwo w ramach imperium. Który potrafił od podstaw stworzyć ukraińską armię. Wierzył bezgranicznie w Ukrainę. My, Ukraińcy, pamiętamy. Muzeum przeżyje” – dodał.

Przeczytaj: Lwowska Rada Obwodowa domaga się przywrócenia tytułu „Bohatera Ukrainy” Banderze i Szuchewyczowi

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Przypomnijmy, że 5 marca 2021 r. Rada Miejska Tarnopola postanowiła nazwać Stadion Miejski w tym mieście imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który zginął w walce z NKWD.

Wcześniej pisaliśmy, że w Iziumie (obwód charkowski) jedna z ulic zostanie nazwana imieniem Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. W mieście jest już ulica Stepana Bandery, przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Także władze miasta Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim zmieniły nazwę jednej z uliczek, nadając jej imię Romana Szuchewycza.

interfax.com.ua / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Jak dalece Polska może się skundlić, by popierać takich przywódców banderstanu? Krzyczy się głośno o “wściekłych” atakach Rosji, a pomija się milczeniem haniebne bombardowanie przez ukropów centrów miast Biełgorodu i Doniecka, czyli pomija się przyczyny. Mało tego, niektóre państwa zachodu pośpieszyły z zapewnieniem zwiększonych dostaw amunicji, czyli zachęcają do takich bombardowań. Jak “nasi” mordują, to dobrze, ale jak nas to źle. Nikt nie rozumie, że to nakręca wojnę i zbrodnie?