Ulica Szuchewycza w Krzemieńczuku

W mieście Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim władze zmieniły nazwę jednej z uliczek, nadając jej imię Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków.

Według lokalnych, ukraińskich mediów, władze miasta Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim zdecydowały o nadaniu jednej z ulic imienia głównodowodzącego tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii, Romana Szuchewycza.

Zmiana nazwy dotyczy ulicy, które dotąd nosiła nazwę „Młodogwardzistów”. Będzie to teraz ulica Romana Szuchewycza.

Niespełna dwa tygodnie temu, w ramach derusyfikacji, w Krzemieńczuku zmieniono nazwy 20 innych lokalizacji, które uznano za związane z Rosją lub okresem radzieckim. W ramach tego w mieście pojawiły się m.in. uliczka Symona Petlury i ulica Pawła Skoropadskiego.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Wcześniej pisaliśmy, że w Iziumie (obwód charkowski) jedna z ulic zostanie nazwana imieniem Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. W mieście jest już ulica Stepana Bandery, przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Działania te są elementem szerszego zjawiska, gdzie przy okazji usuwania nazw kojarzonych z Rosją i ZSRR, na Ukrainie coraz częściej wprowadza się nazwy ulic i innych toponimów, mających honorować działaczy ukraińskiego nacjonalizmu, szczególnie OUN i UPA.

Jak pisaliśmy, pod koniec listopada br. Rada Miejska Winnicy zmieniła nazwę ulicy Lwa Tołstoja, która odtąd nosi imię lidera OUN, Stepana Bandery. Innej ulicy nadano imię jednego z dowódców UPA.

Dodajmy, że w listopadzie rada miejscowości Tywrów w obwodzie winnickim na Ukrainie postanowiła usunąć nazwę ulicy imienia Stepana Bandery.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. Rada Miasta Dniepr postanowiła zmienić nazwę 45 ulic. Obejmuje to również przypisanie jednej z centralnych ulic miasta imienia Stepana Bandery.

Zobacz też: Ambasador Ukrainy broni Stepana Bandery i uzasadnia zbrodnie na Polakach [+VIDEO]

Zwracaliśmy uwagę, że w rankingu „Narodowy TOP”, mającym wskazać najwybitniejszych Ukraińców wszech czasów”, w pierwszej piątce znaleźli się m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski, przywódca powstania kozackiego Bohdan Chmielnicki oraz lider OUN, Stepan Bandera.

Tylko 14 proc. Ukraińców uznaje pewną odpowiedzialność UPA za ludobójstwo wołyńsko-małopolskie, dwa razy więcej uważa, że wina leżała po obu stronach, a 8 proc. twierdzi, że to Polacy mordowali Ukraińców – wynika z badania Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Wicedyrektor Centrum, dr Łukasz Adamski zaznaczył, że badanie przeprowadzono na fali bardzo pozytywnych ocen Polski i Polaków – zastrzegł, że „taki sondaż zmierzy nastroje chwili, które mogą później trochę się ochłodzić”.

Czytaj więcej: Jedynie 14% Ukraińców uznaje jakąkolwiek odpowiedzialność UPA za ludobójstwo na Polakach [SONDAŻ]

kremen.today / kremenchuk.tv / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. franciszekk
    franciszekk :

    Eee…. co tam taka nazwa zapewne ślepej jakieś uliczki w jakimś Krzemieńczuku!
    Umieszczenie na głównej fasadzie polskiej szkoły popiersia tego jednego z najbardziej krwawych rzeźników cywilnej polskiej ludności przez Radę Miasta Lwowa, to dopiero wielki “zaszczyt” i “uhonorowanie” Polaków.
    Jeśli ktoś z Was miałby trudności z logicznym zrozumieniem tego czynu – dlaczego tak nas uhonorowali, to odsyłam do dzieła pt. Cywilizacje polskiego uczonego prof. Feliksa Konecznego.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie