W Iziumie będzie ulica Szuchewycza. Ulica Bandery już jest

W Iziumie (obwód charkowski) trwa proces derusyfikacji nazw ulic. Jedna z ulic zostanie nazwana imieniem Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków. W mieście jest już ulica Stepana Bandery.

W poniedziałek Wołodymyr Macokin, zastępca przewodniczącego iziumskiej administracji wojskowej, opublikował dokument, z którego wynika, że szef lokalnych władz Walery Marczenko podpisał kolejny dekret w sprawie zmiany nazw kojarzących się z Rosją. Dokument dotyczy 19 ulic. Patronem jednej z ulic w mieście będzie Roman Szuchewycz – naczelny dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), zbrodniarz wojenny.

Jak informowaliśmy, w ramach zmiany nazw ulic w mieście Izium w obwodzie charkowskim pojawiła się wcześniej m.in. ulica imienia lidera OUN, Stepana Bandery.

Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnym za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich. Zarzuca mu się także kolaborację z Niemcami (był oficerem batalionu Nachtigall, a w szeregach niemieckiej policji pacyfikował wioski na Białorusi). Zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

Zobacz także: Ukraińska armia cytuje Szuchewycza

Jak pisaliśmy, pod koniec listopada br. Rada Miejska Winnicy zmieniła nazwę ulicy Lwa Tołstoja, która odtąd nosi imię lidera OUN, Stepana Bandery. Innej ulicy nadano imię jednego z dowódców UPA.

Dodajmy, że w listopadzie rada miejscowości Tywrów w obwodzie winnickim na Ukrainie postanowiła usunąć nazwę ulicy imienia Stepana Bandery.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. Rada Miasta Dniepr postanowiła zmienić nazwę 45 ulic. Obejmuje to również przypisanie jednej z centralnych ulic miasta imienia Stepana Bandery.

Zobacz też: Ambasador Ukrainy broni Stepana Bandery i uzasadnia zbrodnie na Polakach [+VIDEO]

Zwracaliśmy uwagę, że w rankingu „Narodowy TOP”, mającym wskazać najwybitniejszych Ukraińców wszech czasów”, w pierwszej piątce znaleźli się m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski, przywódca powstania kozackiego Bohdan Chmielnicki oraz lider OUN, Stepan Bandera.

Tylko 14 proc. Ukraińców uznaje pewną odpowiedzialność UPA za ludobójstwo wołyńsko-małopolskie, dwa razy więcej uważa, że wina leżała po obu stronach, a 8 proc. twierdzi, że to Polacy mordowali Ukraińców – wynika z badania Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Wicedyrektor Centrum, dr Łukasz Adamski zaznaczył, że badanie przeprowadzono na fali bardzo pozytywnych ocen Polski i Polaków – zastrzegł, że „taki sondaż zmierzy nastroje chwili, które mogą później trochę się ochłodzić”.

Czytaj więcej: Jedynie 14% Ukraińców uznaje jakąkolwiek odpowiedzialność UPA za ludobójstwo na Polakach [SONDAŻ]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply