Islamistyczna organizacja terrorystyczna Boko Haram zaatakowała grupę pasterzy i zagarnęła ich bydło.

Do ataku doszło w sobotę okolicy wsi Airamne, w dystrykcie Mafa, w regionie Borno stanowiącym północno-wschodnią część Nigerii. Według dowódcy lokalnej milicji Babakury Kolo w ataku zginęło 17 pasterzy. Ekstremiści zagarnęli następnie wypasane przez nich bydło. “Pasterze stawili opór, ale dysponowali mniejszą siłą ognia i mniejszą liczebnością niż napastnicy, którzy mieli lepszą broń” – jego relację przytoczył portal AfricaNews.

Inny członek lokalnej milicji Ibrahim Liman powiedział, że dżihadyści rozpoczęli atak z obozów w pobliskim lesie Gajiganna, dokąd przenieśli się po częściowym wyparciu ich z poprzedniego bastionu w lesie Sambisa przez konkurujących z nimi dżihadystów z ISWAP i armię nigeryjską.

ISWAP czyli Prowincja Państwa Islamskiego w Afryce Zachodniej oddzieliła się od Boko Haram w 2016 roku i stała się już, według portalu, dominującą grupą islamistyczną w Nigerii. Przejęła połacie terytorium znajdujące się wcześniej pod kontrolą Boko Haram po tym, jak przywódca tej drugiej organizacji Abubakar Shekau zginął w starciach z ISWAP w maju 2021 roku.

Boko Haram i ISWAP coraz częściej atakują cywilów, zwłaszcza drwali, rolników i pasterzy, oskarżając ich o szpiegostwo dla wojska i lokalnej milicji. Część pasterzy wybiera więc płacenie  dżihadystom haraczu za zezwolenie na wypas zwierząt na kontrolowanym przez nich terenie.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od 2009 roku dżihadyści zabili na północnym-wschodzie Nigerii ponad 40 tys. osób oraz wysiedlili bądź doprowadzili do ucieczki dwóch milionów mieszkańców tego regionu.

Konflikt rozlał się już na sąsiedni Niger, Czad i Kamerun, co skłoniło te państwa do utworzenia wspólnego regionalnego zgrupowania sił zbrojnych do walki z dżihadystami.

Zabójstwa, porwania i grabieże na północnym wschodzie są częścią ogólnego kryzysu bezpieczeństwa w Nigerii, który odznacza się też dużą aktywnością zorganizowanych band przestępców porywających ludzi dla okupu. Niektóre z nich dokonują masowych uprowadzeń uczniów z lokalnych szkół.

africanews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply