Organizacja Państwo Islamskie Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) poinformowała w nagraniu, do którego dostęp uzyskała agencja “Reuters”, że nie żyje Abubakar Shekau, lider nigeryjskiego dżihadystycznego ugrupowania Boko Haram – medium przekazało w niedzielę. ISWAP to rozłamowa frakcja dżihadystów.

Shekau zginął około 18 maja po zdetonowaniu ładunku wybuchowego, gdy był ścigany przez bojowników ISWAP – poinformowała osoba, która podaje się za przywódcę tego ugrupowania, Abu Musab al-Barnawi. Agencja powołuje się na anonimowe źródła, według których głos na nagraniu należy do przywódcy ISWAP.

Raport nigeryjskiego wywiadu udostępniony przez urzędnika rządowego i badaczy Boko Haram również potwierdza, że Shekau nie żyje – informuje “Reuters”.

Zobacz także: Wielkie masakry chrześcijan w Nigerii

Shekau stanął na czele Boko Haram w 2009 roku. Nigeria wstrząsana jest od tamtej pory terrorystyczną działalnością tej dżihadystycznej organizacji, która doprowadziła do śmierci już ponad 36 tys. osób. Ponad 2 mln ludzi musiało z kolei uciekać ze swoich domów.

W organizacji doszło do rozłamu w 2016 roku. Wówczas z jej struktur wyłoniło się ISWAP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że islamiści z fundamentalistycznego ugrupowania Boko Haram zabili co najmniej 11 chrześcijan, spalili kościół i uprowadzili księdza. Do zdarzenia doszło w północno-wschodniej Nigerii w wigilię Bożego Narodzenia.

Pod koniec sierpnia nigeryjscy biskupi wezwali do modlitwy o ocalenie ich kraju. Przez czterdzieści dni chrześcijanie prosili o uwolnienie od prześladowań ze strony dżihadystów.

W Nigerii chrześcijanie (w większości protestanci) żyją głównie w południowej części kraju. Na północy dominują muzułmanie. Islam (przede wszystkim sunnicki) wyznaje blisko połowa mieszkańców Nigerii, w tym Fulani.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W końcu 2014 roku informowaliśmy, że około 100 muzułmanów z plemienia Fulani napadło na Sabon Gida Shagoo – chrześcijańską miejscowość w stanie Taraba, urządzając rzeź chrześcijan. Islamiści podczas ataku palili kościoły oraz domy mieszkalne. Łącznie w miejscowości znajdującej się w stanie Taraba zginęło 10 osób.

Czytaj także: Nigeria: w zamachu na katolicki kościół śmierć poniosło 12 osób

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply