Nigeryjscy biskupi wezwali do modlitwy o ocalenie ich kraju. Przez najbliższych czterdzieści dni chrześcijanie będą prosić o uwolnienie od prześladowań ze strony dżihadystów.

Przemoc jest codziennością szczególnie na północy kraju. Jednak cała Nigeria żyje w cieniu działalności terrorystów z Boko Haram.

Chrześcijanie zbierają  się na modlitwy tylko pod ochroną policji. Portal misyjne.pl przypomina, że w ciągu ostatnich dwóch dekad za wiarę zginęło w Nigerii co najmniej 60 tys. wyznawców Chrystusa.

Episkopat w związku z Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie wezwał wszystkich chrześcijan do modlitwy. Po ludzku nie ma dla nas ratunku, ale wierzymy, że w Bogu jest nasze ocalenie – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Patrick Amuluku, rzecznik episkopatu Nigerii.

Nasz kraj przeżywa wyjątkowy moment, poważny kryzys. Sytuacja chrześcijan jest dramatyczna. Rząd kierowany jest przez muzułmanów i nie robi nic dla prześladowanych chrześcijan. Stąd prosimy o modlitwę nie tylko w intencji pokoju, ale także licząc na pomoc międzynarodową, aby zatrzymać przemoc – przekazał ks. Amuluku.

W Nigerii jest ogrom cierpienia, prześladowania narastają. W ostatnich tygodniach zginęło wielu ludzi. Atakowani są nawet muzułmanie, ale chrześcijanie są zdecydowaną większością jeżeli chodzi o grupę prześladowaną. Zdarzają się wciąż takie rzezie jak w Kaduna, gdzie w maju w ataku islamistów zginęło kilkadziesiąt osób, w tym dzieci – poinformował rzecznik episkopatu.

Bojówki muzułmańskie powoli przejmują władzę nad północą kraju, władze mają tam coraz mniej do powiedzenia lub wręcz wspierają te działania. Dlatego bardzo cieszymy się z takich wydarzeń jak ostatnio, gdy Papież Franciszek przypomniał o dramacie chrześcijan w naszym kraju i podkreślił, że życie każdego człowieka jest ważne, czy to chrześcijanina czy muzułmanina i nikt nie ma prawa odbierać go drugiemu człowiekowi – stwierdził ks. Patrick Amuluku.

O sytuacji w Kadunie informowaliśmy w czerwcu br., kiedy to Agenda Praw Chrześcijan (Christian Rights Agenda, CRA) wezwała Organizację Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze do rozpoczęcia dochodzenia w sprawie trwającego ludobójstwa chrześcijan w Południowym Kadunie w Nigerii.

CRA wzywa MTK do utworzenia grupy, która skontroluje sytuację w Kadunie, zanim będzie za późno. Oczywiste jest, że państwo nigeryjskie nie zdołało ochronić rdzennych społeczności chrześcijańskich z południowej Kaduny, a sytuacja z każdym dniem się pogarsza – przekazała CRA.

Według CRA sytuacja w Południowym Kadunie przypomina czas ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Chrześcijanie zabijani są tam niemal codziennie. Od 2018 roku nie mniej niż 15 000 chrześcijan zostało zamordowanych lub okaleczonych przez grupy zbrojne powiązane z Fulani (grupa ludów zamieszkująca m.in. Nigerię), w stanach Kaduna, Plateau, Nasarawa, Benue i Taraba. Przez ostatnie 10 lat zamordowano nie mniej niż 32 tys. chrześcijan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na tym tle [wobec braku reakcji ze strony rządu] CRA jest zmuszona wierzyć lub postrzegać trwający pogrom jako nic innego jak celowo zorganizowane ludobójstwo mające na celu eksterminację rdzennych chrześcijan na ziemi ich przodków i przejęcie jej przez pewną zbrojną grupę etniczną i religijną – napisała CRA.

Nadszedł czas, aby wszyscy Nigeryjczycy, wszyscy ludzie dobrej woli, powstali przeciwko temu złu, które, jeśli pozostanie bez kontroli, podpali ten kraj – stwierdzono w oświadczeniu.

W Nigerii oprócz dżihadystów śmiertelne żniwo zbiera HIV. Do tego dochodzi pandemia koronawirusa, która spowodowała kryzys gospodarczy i zagrożenie głodem oraz eskalację przemocy seksualnej wobec kobiet i dzieci. Znaczącym problemem jest również wewnętrzna migracja – w całym kraju liczba przesiedleńców dochodzi już do 2,5 miliona.

Kresy.pl /misyjne.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply