W środowym wywiadzie dla Radia Kraków, poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal, odniósł się do przerwania spotkania z Oksaną Zabużko przez Młodzież Wszechpolską.

W wywiadzie dla Radia Kraków, poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal, odniósł się do przerwania spotkania z Oksaną Zabużko przez Młodzież Wszechpolską.

“To jest jakaś dziecinność naszego myślenia, że my powiemy, o czym ma mówić ukraińska pisarka, kto ma być wiceministrem na Ukrainie. My możemy powiedzieć za siebie, co o tym uważamy. Ja mogę powiedzieć, co uważam o poglądach Melnyka, natomiast nie będę meblował komuś rządu” – mówił poseł.

Zdaniem Kowala, ukraińska pisarka, która relatywizowała ludobójstwo na Ukrainie, zasłużyła na nagrodę. “Oksana Zabużko ma po prostu takie poglądy, ale ma ogromne zasługi dla Europy środkowo-wschodniej. Ja akurat interesuję się tą pisarką i sporo mógłbym o tym powiedzieć. Ona absolutnie zasługiwała na nagrodę Vincenza i słusznie, że miasto Kraków ją dało, a część ludzi w Polsce myśli, że poukłada innym myślenie, tak jak oni mają w głowie”.

Przerwanie spotkania nazwał barbarzyństwem. “Nie muszę się zgadzać z każdym poglądem Oksany Zabużko, ale atak na jej spotkanie to jest nie tylko kwestia w relacjach polsko-ukraińskich. To są normalne akty barbarzyństwa. Powinny być potępiane, powinniśmy się od tego odcinać. To jest subkultura po prostu, a do tego dziecinność w myśleniu. Ta dziecinność w myśleniu polega na tym, że ja komuś powiem, jak on mam myśleć, jaką ma tradycje, jak sobie ma w domu umeblować, jakie powiesić portrety. Ja mogę powiedzieć, co myślę o czyichś poglądach, szczególnie jeśli jest to ktoś, jest przedstawicielem innego narodu, jest obywatelem innego państwa” – mówił

Tegoroczna Nagroda Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza, przyznawana za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej, trafiła do ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko. “To wyraz uznania dla ogromnej pracy na rzecz uświadamiania światu specyfiki historycznej, kulturowej i egzystencjalnej Ukrainy, a także dorobku literackiego przybliżającego wrażliwość naszego makroregionu” – napisano na oficjalnej stronie miasta. Pisarka relatywizowała ludobójstwo na Wołyniu. Odwoływała się także do postaci Romana Szychewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej.

Krakowska Młodzież Wszechpolska zaprotestowała przeciwko przyznaniu nagrody ukraińskiej pisarce. “Wybraliśmy się na dzisiejsze spotkanie z Zabużko w Międzynarodowym Centrum Kultury przy Rynku Głównym. Zapytaliśmy kulturalnie naszą gloryfikatorkę zbrodniarzy o jej ewidentne braki w wiedzy historycznej i, w nadziei na jej rychłe uzupełnienie, podarowaliśmy pani Zabużko podręcznik do historii. Będzie mogła w końcu się dowiedzieć, jak tragicznym ludobójstwem była Zbrodnia Wołyńska” – czytamy w komunikacje krakowskiego koła MW.

Młodzież Wszechpolska wywiesiła podczas spotkania transparent z przekreślonym Szuchewyczem i Banderą, a autorce wręczyli książkę od historii, aby “uzupełniła braki w tej dziedzinie”.

“Po spostrzeżeniu się, że banderyzm w Krakowie nie jest mile widziany opuściła salę w obstawie ochroniarzy” – piszą Wszechpolacy.

Oksana Zabużko relatywizowała ludobójstwo na Wołyniu. Odwoływała się także do postaci Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej.

W 2016 roku Zabużko stwierdziła, że film Wołyń” jest “jak nóż wbity w plecy”. Wyraziła opinię, że “to nie jest dobry czas na robienie takiego filmu”.

“Nie było święcenia noży w cerkwi greckokatolickiej. Co by pan powiedział gdyby pokazano panu film, gdzie Polacy z okazji każdego święta zabijają Żydów? Pewnie by się to panu nie spodobało. Ta scena w ‘Wołyniu’ mnie bardzo boli” – powiedziała w wywiadzie dla Newsweeka.

Także w 2016 roku opublikowała w mediach społecznościowych wpis z okazji rocznicy śmierci Romana Szuchewycza, dowódcy UPA. Stwierdziła, że był on “jednym z tych, którzy w pojedynkę zmienili bieg historii”.

Kresy.pl/Radio Kraków

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Sami ukraińcy mówią o Kowalu”nasz człowiek”,co tu komentować,ciekawe czy gdyby na ministra Niemiec wybrano człowieka który mówiłby że Hitler był ok to tez uważałby krytyke za barbarzyństwo i że nie powinno sie meblować rządu obcego państwa.Ludzie zastanawiajcie sie na kogo głosujecie.

  2. Wronq
    Wronq :

    Co innego nakłaniać kogoś do zmiany myślenia a co innego gościć i nagradzać kogoś kto tak mysli. To dwie różne sprawy Panie Pośle Kowal. Dla ukraińskiego zakłamaniea w sprawie zbrodni ludobójstwa nie powinno być żadnej tolerancji.

  3. lp
    lp :

    Czy Pawło Kowal był równie oburzony gdy Zemlana zaatakowała i oblała farbą ambasadora Rosji? Pytanie retoryczne, chociaż to było prawdziwe barbarzyństwo, pogwałcenie prawa międzynarodowego i krajowego!

  4. zp
    zp :

    Uważam protest MW za pozytywny aspekt. Przykre jest, że to ci ludzie protestowali przeciwko banderyzmowi na sali, nie oficjalne czynniki. Przykład z farbą i ambasadorem pokazuje różnicę jak mainstream nami manipuluje.
    A co do Pawlo, to mam nadzieję, że przeminął z wiatrem, bo to żaden autorytet.