Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko odwiedził w czwartek obwód rówieński, gdzie prezentował przywieziony z Kijowa tomos. W Zdołbunowie spotkał się z mieszkańcami, którym obiecał, że za rok ukraińska armia będzie spełniała standardy NATO.

W 2020 roku siły zbrojne Ukrainy będą zorganizowane i zdolne do działania w pełni według standardów NATO, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie narodowym – cytuje słowa Poroszenki agencja Ukrinform.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Ukraiński prezydent przekonywał, że dążenie Ukrainy do UE i NATO pomoże zagwarantować bezpieczeństwo ukraińskich granic. Jak mówił, jest to „droga ku pokojowi, ale nie na warunkach kapitulacji, którą proponuje rosyjska piąta kolumna, lecz na warunkach narodowych interesów Ukrainy”.

Poroszenko wspomniał ukraińskich marynarzy znajdujących się w rosyjskich rękach po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej. Według niego każdy Ukrainiec „jest dumny z bohaterstwa ukraińskich marynarzy, którzy zdobyli dla Ukrainy moralno-polityczne zwycięstwo”. Ukraiński prezydent przekonywał, że marynarze ci udaremnili rosyjski plan „cichego, hybrydowego zajęcia Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej”. Jego zdaniem ostatnie lata pokazują, że Ukraińcy „zatrzymali rosyjską agresję i ochronili niepodległość państwa”.

„Po raz pierwszy. Bo zawsze, gdy Rosja napadała na Ukrainę, a to stale zdarzało się w przeciągu ostatnich 300 lat, Ukraina nie wytrzymywała dłużej niż 1,5-2 lata. Po raz pierwszy pokazaliśmy, że jesteśmy zdolni bronić naszej suwerenności.” – przekonywał zapewniając, że Ukrainie uda się w przyszłości odzyskać Krym i Donbas.

Wcześniej w czwartek Petro Poroszenko wraz z patriarchą Filaretem wziął w Równem udział w uroczystym nabożeństwie z powodu otrzymania autokefalii przez Prawosławny Kościół Ukrainy. Podczas nabożeństwa po raz pierwszy poza Kijowem pokazano tomos (dekret) o autokefalii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko: Ukraina jest de facto wschodnią flanką NATO

Kresy.pl / Ukrinform / ZIK

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz