Dmytro Korczyńskij, lider ukraińskiej partii nacjonalistycznej „Bractwo”, w przeszłości współzałożyciel i lider UNA-UNSO powiedział w rozmowie z jednym z ukraińskich mediów, że po obaleniu sowieckich pomników na Ukrainie należy zająć się Cmentarzem Orląt Lwowskich.

Korczyńskij, krytykujący wystąpienie prezydenta Izraela w ukraińskim parlamencie, uważa, że Ukraińcy nie są w Polsce lubiani i powinni oni liczyć tylko na siebie.

– Nam, Ukraińcom po prostu trudno przyznać, że nas zwyczajnie nie lubią – ani nasi bracia-Polacy, ani wielu naszych braci-Żydów. Jak i wielu innych… Musimy po prostu rozstać się z ostatnimi iluzjami– powiedział polityk.

Następnie lider „Bractwa” zwrócił uwagę, że na Cmentarzy Łyczakowskim we Lwowie znajduje się memoriał Orląt Lwowskich, poległych w walce z Ukraińcami. – Ten pomnik koniecznie trzeba zniszczyć– podkreśla ukraiński nacjonalista. Dodaje, że powinno to nastąpić po zniszczeniu ostatnich pomników sowieckich.

Przeczytaj: Ukraińscy samorządowcy: lwy z Cmentarza Orląt Lwowskich mogą mieć „antyukraiński charakter”

– Trzeba przyjąć priorytety. Najpierw to, a potem, być może, przyjdzie kolej i na Pomnik [Cmentarz – red.] Orląt– mówi Korczyńskij.

W grudniu ub. roku w jednym z ukraińskich programów telewizyjnych dotyczących udziału Ukraińców w holokauście ludności żydowskiej, Korczyńskyj przyznał jednak, że przed zakończeniem II wojny światowej Lwów był miastem polskim.

Przeczytaj: Ukraiński wykładowca: Lwów to odwieczne ukraińskie miasto, Polacy tu kolonizatorami i okupantami [VIDEO]

Youtube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

24 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • upadlina
   upadlina :

   ja powoli zaczynam mieć wrażenie, że ktoś tę konfrontację przygotowuje!!……..Wojna Polski z banderowską upadliną byłaby bardzo na rękę wszystkim wrogom Polski !!……Po pierwsze: można by ją ciągnąć długo, jak w Donbasie i nie byłaby to wojna nuklearna a tylko lokalna i konwencjonalna nie skutkująca skażeniem środowiska, po drugie: i upaińcy i Polacy wykrwawialiby się, a uSSmania zbrojąc jednych i drugich zarabiałaby kasę, po trzecie: taka wojna to jak znalazł dla sympatyków projektu judeopolonii od dniepropietrowska po Szczecin, bo po paru latach takiego konfliktu zlikwidowano by w dużej części patriotyczną polską młodzież!!………..Nie udało się doprowadzić do wojny z Rosją, to żydo-uSSmania szuka czegoś zastępczego !!

   • kojoto
    kojoto :

    O – widzę, że Twój skwarek mózgowy pierwszy raz w życiu zadziałał 🙂 prawidłowe rozumowanie z tą róznicą, że wojna z Rosją wcale nie musiała być celem, a podkopanie wpływów Rosji w kilku regionach na świecie mogło być zwyczajnie przygotowaniem punktu wyjściowego do negocjacji. Co do wojny Polsko – UPAdlińskiej to była by ona na rękę nie tylko USA, ale i Rosji i Niemcom, chyba, że Polska by ją szybko wygrała. Jedna uwaga – jeśli taką wojnę ktoś już teraz planuje to z pewnością w dość odległej przyszłości, najpierw lewactwo i agentura usraelska (PIS) będą długo zalewać Polskę elementem banderowskim i go finansować. Wtedy może być trudno sobie z nimi poradzić.

    • Avatar
     tutejszym :

     Zgoda Panowie. Wojna Polsko – UPAdlińska wcale nie musi oznaczać wojny Polski – Ukraińskiej. Sądzę że jest to dla nas izolowany problem stosunków USA – FR – UE. W naszym interesie powinno być wspieranie sił anty UPAdliny. W tym temacie jesteśmy zdani na siebie, na swoje świadomie wybrane partykularne polskie interesy.

    • syotroll
     syotroll :

     Wreszcie ktoś rozsądny, kto mówi o wpływach; w tym wypadku o próbie (dość udanej, ale nie całkiem) wyparcia wpływów rosyjskich i zastąpieniem ich własnymi (UE, USA), zaś zdobycie przez banderyzm wpływów to tylko skutek uboczny, wynikający ze słabości „proeuropejskiej opozycji” w chwili „zdobycia” przez nią władzy – na kimś musieli się oprzeć, przecież że nie na tłumie.

    • upadlina
     upadlina :

     ja o tym sierściuchu mówię od dawna, więc dziw bierze, że dopiero teraz twój pusty baniak zatrybił i coś do niego dotarło !!…….Oczywiście, że taka wojna byłaby na rękę wszystkim, nawet Rosji, ale jej inicjatorem może być tylko największy bandzior światowy, czyli żydo-uSSmnia, która specjalizuje się w takim napuszczaniu jednych na drugich, bo z tego żyje !!……….I nie licz na szybkie zwycięstwo Polski, ponieważ żydo-uSSmanom na rękę jest przedłużanie takiego konfliktu, co widać np. w Donbasie !!

 1. Avatar
  baciar :

  to jest ostrzeżenie gnido ukraińska moskale rozjechali go czołgami Polacy odbudowali a jeśli tkniecie cmentarz bochaterskich dzieci co dały w dupe siczowym dobrze uzbrojonym hajdamakom to czekać was bedzie ten sam los co cccp po prostu znikniecie kto ruszy te świętą ziemie czeka go zagłada spróbuj tylko a wszystko co upadlińskie będzie zniszczone do podwalin

 2. Avatar
  banderacwel :

  Dlaczego te pisowskie ścierwa nie reagują na groźby karaluchów banderowskich co to jest żeby szmaty padlińskie żądali jakiś tam wyjaśnień w sprawie pomników robali banderowskich morderców kobiet i dzieci niech się jebią a jak rozwalą cmentarz orląt lwowskich powinniśmy wejść i siłowo odebrać nasze historyczne wschodnie ziemie

 3. Avatar
  wolodyjowski :

  Ukraina świadomie dąży do konfrontacji z Polakami – nie z rządem polskim, bo ten jest ukrainofilski, ale konfrontacji ze zwykłymi Polakami. Nasz rząd nie chce o tym słyszeć, bo „bardziej nienawidzi Rosji niż kocha Polskę”. Ale gdzie jest powiedziane że za 5-10 lat Ukraina nie zawrze sojuszu z Rosją przeciw Polsce. Państwa które kierują się swoim interesem narodowym potrafią obracać swoimi sojuszami w zależności od potrzeb. Jeśli ktoś dziś jest twoim wrogiem, to nie znaczy że zawsze masz być przeciwko niemu i odwrotnie: jeśli dziś ktoś jest w sojuszu z tobą nie może oznaczać że zawsze masz go popierać.

 4. Avatar
  mrciemnosc :

  O nie, chwileczkę. Niszcząc pomniki czerwonoarmistów Polacy postawili się moralnie w przegranej pozycji, gdyby pojawił się spór o polskie pomniki choćby na Ukrainie. Inna kwestia, to banderowskie pomniki niszczone w czynie społecznym na zamojszczyźnie i podkarpaciu. Ja rozumiem racje ludzi robiących to, ale zrozumcie… banderowcy mają inne zdanie na ten temat, niż my. Może do niektórych ludzi dotrze, że to, co się wydarzyło na Ukrainie na przełomie 2013/4 roku, służyć może interesom tylko jednego państwa-Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, które od pewnego czasu realizują plan zdestabilizowania sytuacji na Bliskim Wschodzie i Europie. Banderowcy, podważanie ładu powojennego, kryzys uchodźczy… w istocie odpowiedzialni za to są nasi „przyjaciele” z USA, dla których obecna sytuacja jest na rękę tak samo, jak była w l. 1914-8 i 1941-45. Mogą wysłać do miejsc konfliktów swoich żołnierzy, ale to nie ich miasta będą obracane w ruinę. Powoli narasta konflikt polsko-ukraiński, jako konsekwencja uwielbienia naszych polityków i wiodących mediów dla Majdanu i w ogóle Ukrainy. Tego konsekwencją jest niszczenie banderowskich pomników rękami zwykłych obywateli, przyjęcie filmu „Wołyń” w obydwu narodach i konsekwencją będą niedługo czyny (po obecnych słowach) na Ukrainie. Fala narasta, a skończy się przynajmniej głębokim ochłodzeniem polsko-ukraińskich relacji. Kto liczy na rozpad Ukrainy, ten chyba nie rozumie tego, że taki kraj spokojnie może być przez długi czas rządzony przez bandytów z karabinami maszynowymi i może eksplodować w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Rosja ma broń atomową. A co na Polska? Tego samego protektora, co Ukraina. Z woli tego protektora obydwa państwa mogą zostać pozostawione samymi sobie w przypadku konfliktu. I z woli tego protektora żaden kraj w Europie nie przyjdzie nam z pomocą. Czy to są wizje niemożliwego? To cofnijcie się do lata 2013 r. i przypomnijcie sobie co się wtedy działo w Polsce i zagranicą. A jeśli cofniecie się do lata 2001…

 5. Avatar
  beresteczko1651 :

  Paradoksalnie, zburzenie przez ukrów pomnika Orląt byłoby najkorzystniejszym dla Polski epizodem w stosunkach polsko-ukr. od czasu bohaterskiej obrony polskiego Lwowa przed ukr. dziczą. A to dlatego, że nieodwracalnie skierowałoby te stosunki na właściwe tory. I to by było kolejne wielkie zwycięstwo Orląt. A pomnik można w każdej chwili odtworzyć i postawić jego repliki w każdym polskim mieście, zwłaszcza w tych graniczących z ukr.

 6. Avatar
  mordechaj_po_prostu :

  Niech idiota sobie gada, UPA jest na straconej pozycji, może tylko podążać drogą Korei Północnej, kolejny stopień skundlenia społecznego…
  na razie elity ukraińskie prowadzą politykę „banderowcy to bohaterowie, Polaków nie mordowali okrutnie, razem z Polakami przeciwko Putinowi!!”, cmentarz jest bezpieczny, a jak w następnych wyborach przejmą władzę neobanderowcy(nieuchronne), to wolna ręka po jakimkolwiek incydencie dla nas o „obronę demokracji na Ukrainie” w formie hybrydowej 🙂

 7. Avatar
  raf66 :

  Czy Nam się to podoba czy nie….wojna pomiędzy banderowcami a Nami jest nie do uniknięcia , trzeba po prostu się do niej przygotować…..Jeśli pragniesz pokoju to szykuj się do wojny….Niestety „nasze elyty” oraz „rządy” prowadziły politykę zamykania oczu.Czego można się spodziewać? Będą chcieli więcej i więcej .Już im Lwów nie wystarczy , teraz chcą Przemyśla Trzeba z Nimi zrobić porządek tak jak Pisłudzki z Petlurą. Dostają w dupę w Donbasie , więc dostaną i w Małopolsce Wschodniej. Zwrócicie uwagę na ich ciągłe prowokacje, doprowadzą w końcu do ściany i wtedy będzie wybuch.Na szczęście mamy więcej broni…Możecie się ze mnie śmiać ale ja naprawdę tęsknię z Polskim Lwowem