Ambasador Ukrainy interweniuje w polskim MSZ ws. zniszczenia pomnika UPA

Ukraina oficjalnie złożyła w polskim MSZ protest ws. zniszczeniu pomnika ku czci zbrodniarzy z OUN-UPA na cmentarzu w Werchratej na Podkarpaciu.

Ukraińska ambasada w Polsce wystosowała w poniedziałek do polskiego MSZ notę protestacyjną w związku ze zniszczeniem pomnika bojówkarzy UPA we wsi Werchrata. W rozmowie z ukraińskimi mediami informację tę potwierdził ambasador Andrij Deszczyca:

– Taka, takie wydarzenie miało miejsce. Ambasada wysłała z tego powodu notę do MSZ Polski.

Przeczytaj: Ukraiński ambasador w Polsce: Polacy również dopuścili się ludobójstwa Ukraińców

Jak podają ukraińskie media, treść noty jak na razie nie jest znana.

Według Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, zniszczenie pomnika członków UPA to efekt ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ukraińskich Nacjonalistów na Polakach, ustanowionego przez Sejm w lipcu br.

Szef Związku Ukraińców w Polsce Petro Tyma twierdzi, że polskie władze nie reagują na „skandaliczne przypadki” demolowania miejsc pamięci OUN-UPA. Zapowiada, że jego organizacja postawi tę sprawę na posiedzeniu sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych.

W poniedziałek informowaliśmy, że organizacja Obóz Wielkiej Polski zamieściła w internecie film, na którym widać jak nieznani sprawcy niszczą pomnik poświęcony UPA we wsi Werchrata na Podkarpaciu.

W czerwcu 2015 roku zdewastowano pomnik-mogiłę na wzgórzu Monastyrz w Werchatejw powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu, upamiętniający 62 członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Znajdująca się na nim tablica została rozbita, zaś krzyż pomalowano w biało-czerwone barwy ze znakiem Polski Walczącej.

Tyzhden.ua / radiosvoboda.org / glavcom.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. dajaman
  dajaman :

  Wszystkie pomniki zbrodniarzy powinny zostać zniszczone, ambasador Ukraiński wydalony z całą świtą i nakazać powrotu polskiemu ambasadorowi. Zerwać z nimi wszelkie stosunku i relacje i czekać… aż zmadrzeją. Polski rząd jest na to zbyt głupi… już się Polacy nauczyli ciągnąć lachę swoim katom. Narodowy masochizm.

 2. pro_patria
  pro_patria :

  Rozpoczęli nagonkę. Wiedzą, że pisiorki ugną się na rozkaz pana zza oceanu i wraz z ich tzw. ipn prowadzą masowy atak. Ceną za taką bezczelność jaką jest wymaganie budowy pomników swoim katom powinno być wydalenie ambasadora upainy z Polski, całego motłochu i konkretne oziębienie stosunków. Ponadto, pomniki na padle banderowskim są samowolą budowlaną i powinny być usunięte przez administrację zgodnie z polskim prawem budowlanym.

 3. algirdaitis
  algirdaitis :

  To jest ukrainska buta. Ale taki jest efekt obchodzenia sie z Ukraina jak z jajkiem. To efekt dzialan takich tepakow jak np. Michnik, Komorowski, Duda itp. Jak panstwo polskie nie szanuje siebie to nikt takiego panstwa nie bedzie szanowal. Nawet taki tepy neo-banderowiec. Potrzebna jest jak najszybciej penalizacja banderyzmu. Wtedy nie bedzie takiego protestu. Za kazdy przejaw banderyzmu deportacja na Ukraine z zakazem dozywotnim pracy nie tylko w Polsce ale i w UE. Tylko wtedy Europa poradzi sie z faszyzmem.