Szkole w Krasnodarze, na wniosek jej dyrekcji i zarządu regionalnych władz FSB, nadano imię twórcy CzeKa i bolszewickiego zbrodniarza, Feliksa Dzierżyńskiego. Szkoła od lat współpracuje ze służbami specjalnymi, których kombatanci pomagają w nauczaniu.

Duma Krasnodaru, najwyższy organ zarządzający w tym mieście na południu Rosji, jednogłośnie zatwierdziła nadanie miejskiej szkole imienia Feliksa Dzierżyńskiego. Informację tę podał lokalny portal Juga, powołując się na służby prasowe rady miejskiej.

Jak poinformowano, z wnioskiem w tej sprawie wystąpiło kierownictwo tej placówki edukacyjnej, a także regionalny oddział FSB. We wniosku napisano, że szkole należy nadać imię Dzierżyńskiego, by „uwiecznić pamięć wyjątkowego męża stanu Feliksa Edmuntowicza Dzierżyńskiego”.

Według lokalnej prasy, szkoła której nadano imię twórcy CzeKa od 20 lat współpracuje z organizacjami weteranów  służb specjalnych Kraju Krasnodarskiego. Ponadto, byli oficerowie FSB biorą udział w kształceniu uczniów. W szkole od 40 lat działa też rodzaj muzeum, „Więź pokoleń”, w ramach którego eksponowane są materiały o CzeKa, GPU, KGB i FSB, a także inne, dotyczące Dzierżyńskiego.

Feliks Dzierżyński, pochodzący z polskiej rodziny szlacheckiej, był jednym z najbliższych współpracowników Włodzimierza Lenina. W 1917 r. zorganizował pierwszą radziecką policję polityczną – Wszechrosyjską Komisję Nadzwyczajną do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, zwaną potocznie CzeKa, odpowiedzialną za zbrodnie podczas bolszewickiej rewolucji. W 1922 roku CzeKa została przemianowana na Zjednoczony Państwowy Zarząd Polityczny, którym Dzierżyński kierował aż do śmierci w 1926 roku.

Przypomnijmy, że w tym roku rosyjska Federalna Służba Wojsk Gwardii Narodowej przywróciła swoim oddziałom nazwy oraz odznaczenia z czasów II wojny światowej. Zapowiadano, że jako jedna z pierwszych zostanie rozpatrzona sprawa ponownego nadania imienia Feliksa Dzierżyńskiego uczelni wojskowej w Saratowie.

Z kolei na początku września w Saratowie uroczyście odsłonięto pomnik Dzierżyńskiego, wysokości 2,6 metra i ważący ponad 2 tony. Pomnik stanął na dziedzińcu miejskiego klubu weteranów przy ulicy Lenina. W uroczystości jego odsłonięcia wzięli udział p.o. gubernatora obwodu kirowskiego Igor Wasiliew, naczelnik UFSB Rosji w obwodzie kirowskim Siergiej Moczałow, władze miasta, przedstawiciele struktur siłowych i weterani.

Lenta.ru / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply