Przed meczem Euro 2020 Dania-Rosja w Kopenhadze ktoś pomalował pomnik ukraińskiego poety narodowego Tarasa Szewczenki w barwy rosyjskiej flagi. Na pomniku znalazły się także napisy przeciwko NATO oraz przekonujące, że „Krym to Rosja”.

Ambasada Ukrainy w Danii poinformowała w poniedziałek na Facebooku, że w Kopenhadze doszło do zbezczeszczenia pomnika ukraińskiego poety. „Prawdopodobnie w nocy z niedzieli na poniedziałek 21 czerwca 2021 roku w przeddzień meczu Dania-Rosja, w Kopenhadze splądrowano pomnik ukraińskiego geniusza Tarasa Szewczenki” – napisała ambasada zwracając uwagę, że pomnik został pomalowany w barwy rosyjskiej flagi a „na cokole rzeźby można było zobaczyć znane od dawna elementy rosyjskiej propagandy”.

Na zamieszczonym przez ambasadę zdjęciu widać napisy w języku angielskim: „F..k NATO” oraz „Krym to Rosja” umieszczone na cokole pomnika.

„Ten haniebny przypadek po raz kolejny pokazuje cywilizowanemu światu, że agresja Rosji na Ukrainę jest realna” – uważa ukraińska placówka.

Jak podaje TVN24, duńska policja została poinformowana o wandalizmie i prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Służby miejskie Kopenhagi otrzymały powiadomienie o incydencie w poniedziałek po południu i w ciągu godziny oczyściły pomnik.

Ukraińcy chwalą się, że Taras Szewczenko jest artystą, który ma największą liczbę pomników na świecie. W marcu br. ukraińskie MSZ poinformowało, iż ma on w sumie 1167 pomników – 1068 na Ukrainie oraz 99 w innych krajach. Rekord ten wpisano nawet do Księgi Rekordów Ukrainy. „Chcieliśmy uczynić Tarasa Szewczenkę rekordzistą świata i podkreślić, że Ukraina jest tam, gdzie żyjemy, mówimy naszym językiem, pamiętamy naszą historię i wyznajemy nasze wartości. Ukraina jest tam, gdzie Szewczenko. W naszych sercach, w pomnikach, jako symbol walki o wolność, prawa i wolności” – mówił wówczas minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Kresowianie oprotestowali publiczne czytanie wierszy ukraińskiego poety

Kresy.pl / ukranews.com / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz