Prezydent Lech Kaczyński był wybitnym Polakiem XX wieku, jednym z twórców naszej współczesnej niepodległości – stwierdził wicepremier Jacak Sasin w sobotę (3 października) na konferencji prasowej w Lublinie. Polityk poinformował o inicjatywie budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w tym mieście.

Na konferencji prasowej pojawili się wicepremier Jacek Sasin, poseł PiS Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz dyrektor Biura Prezydialnego PiS i przewodniczący Forum Młodych PiS Michał Moskal.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

CZYTAJ TAKŻE: Nie będzie śledztwa ws. kopiertowych „wyborów-widmo”

„Jesteśmy absolutnie przekonani, że Polska dzisiaj nie byłaby Polską suwerenną, niepodległą, nie byłaby Polską, która potrafi dbać o własne prawa, która potrafi zapewnić też te prawa obywatelom, gdyby nie śp. pan prezydent Lech Kaczyński, który nie tylko działał i walczył na rzecz odzyskania niepodległości i suwerenności przez Polskę, ale chciał, aby ta Polska była Polską sprawiedliwą, solidarną, czułą na oczekiwania wszystkich jej obywateli, która zapewni wszystkim Polakom godne warunki życia” – powiedział Sasin na konferencji prasowej – „My, jako inicjatorzy, chcemy teraz doprowadzić do powstania społecznego komitetu budowy pomnika. Ten społeczny komitet już się tworzy” – dodał.

Zdaniem Sasina dopiero teraz, z perspektywy czasu, widać jak wiele inicjatyw, wypowiedzi, nauk, które prezydent Lech Kaczyński formułował „wskazywały właściwą drogę dla Polski i dla Polaków” i pozostają niezwykle aktualne. W ocenie wicepremiera w tej chwili nawet ci, którzy krytykowali Lecha Kaczyńskiego, „już takiej wątpliwości nie mają”, że był on „wybitnym Polakiem XX wieku, wybitnym patriotą, jednym z twórców naszej współczesnej niepodległości po okresie komunizmu”.

„Celem nadrzędnym, który nam przyświeca jest utrwalenie pamięci o tym wielkim Polaku, wielkim patriocie, o prezydencie naszego kraju, który poległ na posterunku, który nie obawiał się bronić interesu Polski również w sytuacjach trudnych, w sytuacjach, które nie zapewniały mu poklasku, a wręcz przeciwnie narażały na krytykę” – stwierdził Sasin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Premier Morawiecki przedstawił nowych wicepremierów i ministrów

Pomnik ma stanąć na skwerze im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie, niedaleko Dworca PKP, na terenie zarządzanym przez PKP. Sasin przypomn iał, że dwa lata temu Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę intencyjną dotyczącą budowy pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich, ale dotychczas nic więcej w tej sprawie się nie stało.

„Nie chcemy dłużej czekać. Chcemy, wobec bezczynności władz miasta Lublina, wziąć inicjatywę w swoje ręce i doprowadzić do tego, że ten pomnik powstanie. Mamy nadzieję na współpracę z władzami Lublina, nie chcemy żadnego konfliktu, nie chcemy działać w kontrze do kogokolwiek” – zaznaczył Sasin.

Wicepremier zapowiedział, że będzie prowadzona zbiórka publiczna na sfinansowanie budowy pomnika. „Chcemy, żeby to było takie wspólne dzieło nas wszystkich, mieszkańców Lublina, Lubelszczyzny, całej Polski” – dodał.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wraz z nim zginęła jego małżonka Maria oraz pozostałe 94 osoby, m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Kresy.pl / wydarzenia.interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz