Premier Morawiecki przedstawił nowych wicepremierów i ministrów

Podczas kilkuminutowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Mateusz Morawiecki zaprezentował nowych członków rządu. Będą to Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Michał Cieślak, Grzegorz Puda i Przemysław Czarnek.

Mateusz Morawiecki ogłosił, że Jarosław Gowin zostanie zaproponowany na stanowisko wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wicepremierem zostanie także prezes PiS Jarosław Kaczyński – będzie on szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Grzegorz Puda ma zostać ministrem rolnictwa i leśnictwa, a Przemysław Czarnek – ministrem edukacji i nauki. Michał Cieślak z ramienia Porozumienia zostanie ministrem bez teki w Kancelarii Premiera. W KPRM znajdzie się jeszcze miejsce dla ministra z ramienia Solidarnej Polski – jego nazwisko zostanie podane w późniejszym czasie.

Jak podaje PAP, w ramach rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Niektóre resorty zostaną połączone, a inne zlikwidowane, a ich kompetencje zostaną rozdzielone między pozostałe ministerstwa.

W rządzie będzie czterech wicepremierów – oprócz wymienionych będą to Jacek Sasin i Piotr Gliński. Ze stanowiskiem wicepremiera i rządem pożegna się więc Jadwiga Emilewicz. Kierowany dotąd przez nią resort rozwoju zostanie przekształcony w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, które obejmie Jarosław Gowin.

Połączone zostaną ministerstwa klimatu i środowiska; na czele połączonych resortów stanie dotychczasowy minister klimatu Michał Kurtyka.

Ministerstwo edukacji i nauki kierowane przez Przemysława Czarnka zastąpi dotychczasowe ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministerstwo edukacji narodowej.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej stanie się ministerstwem rodziny i polityki społecznej; na jego czele pozostaje Marlena Maląg.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Resort wicepremiera Glińskiego przejmie kompetencje likwidowanego ministerstwa sportu. Ministerstwo finansów kierowane przez Tadeusza Kościńskiego (który pozostaje w rządzie), przekształci się w ministerstwo finansów i funduszy.

Zlikwidowane zostaną także ministerstwo cyfryzacji, ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ministerstwo funduszy i polityki regionalnej.

Z rządem żegna się więc Jan Krzysztof Ardanowski, który był jednym z posłów PiS, którzy zagłosowali przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. O jego możliwej dymisji mówiło się jednak jeszcze przed tym głosowaniem. Zastępuje go promotor Piątki dla zwierząt Grzegorz Puda.

Pozostałe resorty będą funkcjonować w niezmienionej formule.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali nową umowę koalicyjną – szczegółów nie podano

Kresy.pl / pap.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz