Premier Morawiecki przedstawił nowych wicepremierów i ministrów

Podczas kilkuminutowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera Mateusz Morawiecki zaprezentował nowych członków rządu. Będą to Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Michał Cieślak, Grzegorz Puda i Przemysław Czarnek.

Mateusz Morawiecki ogłosił, że Jarosław Gowin zostanie zaproponowany na stanowisko wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wicepremierem zostanie także prezes PiS Jarosław Kaczyński – będzie on szefem komitetu ds. bezpieczeństwa. Grzegorz Puda ma zostać ministrem rolnictwa i leśnictwa, a Przemysław Czarnek – ministrem edukacji i nauki. Michał Cieślak z ramienia Porozumienia zostanie ministrem bez teki w Kancelarii Premiera. W KPRM znajdzie się jeszcze miejsce dla ministra z ramienia Solidarnej Polski – jego nazwisko zostanie podane w późniejszym czasie.

Jak podaje PAP, w ramach rekonstrukcji rządu liczba ministerstw zmniejszy się z 20 do 14. Niektóre resorty zostaną połączone, a inne zlikwidowane, a ich kompetencje zostaną rozdzielone między pozostałe ministerstwa.

W rządzie będzie czterech wicepremierów – oprócz wymienionych będą to Jacek Sasin i Piotr Gliński. Ze stanowiskiem wicepremiera i rządem pożegna się więc Jadwiga Emilewicz. Kierowany dotąd przez nią resort rozwoju zostanie przekształcony w ministerstwo rozwoju, pracy i technologii, które obejmie Jarosław Gowin.

Połączone zostaną ministerstwa klimatu i środowiska; na czele połączonych resortów stanie dotychczasowy minister klimatu Michał Kurtyka.

Ministerstwo edukacji i nauki kierowane przez Przemysława Czarnka zastąpi dotychczasowe ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministerstwo edukacji narodowej.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej stanie się ministerstwem rodziny i polityki społecznej; na jego czele pozostaje Marlena Maląg.

Resort wicepremiera Glińskiego przejmie kompetencje likwidowanego ministerstwa sportu. Ministerstwo finansów kierowane przez Tadeusza Kościńskiego (który pozostaje w rządzie), przekształci się w ministerstwo finansów i funduszy.

Zlikwidowane zostaną także ministerstwo cyfryzacji, ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ministerstwo funduszy i polityki regionalnej.

Z rządem żegna się więc Jan Krzysztof Ardanowski, który był jednym z posłów PiS, którzy zagłosowali przeciwko tzw. Piątce dla zwierząt. O jego możliwej dymisji mówiło się jednak jeszcze przed tym głosowaniem. Zastępuje go promotor Piątki dla zwierząt Grzegorz Puda.

Pozostałe resorty będą funkcjonować w niezmienionej formule.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali nową umowę koalicyjną – szczegółów nie podano

Kresy.pl / pap.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply