Radni Słupska popierają stanowisko polskiego rządu w sprawie sprowadzenia do Polski budzącego kontrowersje pomnika Jana Pawła II z francuskiego Ploermel.

W wyniku decyzji Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, które zapadło z końcem października 2017 r., z posągu papieża Jana Pawła II ma zostać usunięty krzyż.

Radni ze Słupska chcą, aby pomnik został przeniesiony do ich miasta. “Spuścizna kulturowa i duchowa św. Jana Pawła II wymaga od nas wszystkich, by w razie potrzeby stanąć w jej obronie. Jest to nie tylko nasza dobra wola, ale także nasz patriotyczny obowiązek” – napisano w rezolucji słupskich radnych.

Radni solidaryzują się ze “stanowiskiem Pani Premier [Beaty Szydło] i deklaracją podjęcia przez Polski Rząd działań, by ‘ocalić od ocenzurowania’ pomnik papieża Jana Pawła II w Ploermel we Francji i przenieść go do Polski, ‘gdzie znajdzie swój dom na Ziemi Ojczystej'”. Za przyjęciem rezolucji bez dyskusji zagłosowało 14 radnych, dwóch było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

W październiku br., ambasada Francji w Polsce wydała oświadczenie w tej sprawie. „Obowiązująca we Francji zasada laickości państwa spotyka się niekiedy z niezrozumieniem w innych krajach – napisano.

Jak informuje francuska ambasada, Rada Stanu „orzekła, że krzyż, w odróżnieniu od łuku, stanowi znak lub symbol religijny, a zatem jego umieszczenie jest niezgodne z art. 28 ustawy z dn. 9 grudnia 1905 r. w sprawie rozdziału Kościołów od państwa”. Wspomniany artykuł stanowi: „Zakazane jest odtąd wznoszenie czy dodawanie jakichkolwiek znaków czy symboli religijnych na monumentach publicznych czy w jakimkolwiek miejscu publicznym, za wyjątkiem budowli przeznaczonych dla celów kultu religijnego, terenów pochówku na obszarze cmentarzy, pomników nagrobnych oraz muzeów i wystaw.”

Kresy.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply