W Legnicy obcięto głowę pomnikowi Rokossowskiego, rosyjskie MSZ „głęboko oburzone”

Rosyjskie MSZ wyraziło „głębokie oburzenie” wandalizmem, do jakiego w nocy ze środy na czwartek w Legnicy. Nieznani sprawcy wywieźli z plenerowej wystawy pomnik marszałka ZSRR Konstantego Rokossowskiego, który później znaleziono z odciętą głową.

Jak podawał portal Lca.pl, w nocy ze środy na czwartek dokonano kradzieży pomnika marszałka Rokossowskiego, który był eksponatem stałej wystawy znajdującej się pod gołym niebem na legnickim cmentarzu, gromadzącej zdemontowane pomniki z czasów poprzedniego ustroju. Wystawa znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kwatery poległych żołnierzy Armii Czerwonej. Rokossowskiego prawdopodobnie wywieziono przez nieczynną bramę cmentarną, którą sprawcy także zdewastowali. W czwartek bezgłowy korpus Rokossowskiego znaleziono w szczerym polu na obrzeżach Legnicy. Policja poszukuje sprawców wandalizmu oraz głowy marszałka.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W piątek stanowisko w sprawie wandalizmu zabrało rosyjskie MSZ pisząc, że jest „głęboko oburzone”. W komunikacie na stronie internetowej MSZ Rosji zwrócono uwagę, że polskie władze nie zajęły stanowiska w tej sprawie, jedynie prezydent Legnicy poinformował o poszukiwaniu sprawców. Resort dyplomacji Rosji podkreślił, że do wandalizmu rzekomo doszło „na terytorium wojskowego cmentarza, chociaż Warszawa niejednokrotnie zapewniała, że takie obiekty są nietykalne i muszą być chronione”.

Zdaniem MSZ Rosji „bezczeszczenie pomników radzieckich żołnierzy-wyzwolicieli” odbywające się w Polsce, jak napisano, „na bieżąco”, jest bezpośrednio związane „z atmosferą wrogości wobec ZSRR i Rosji, podsycaną wysiłkami władz i czołowych mediów, kampanią przepisywania i fałszowania historii w duchu rusofobicznym, która od dawna jest rdzeniem polskiej polityki historycznej”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Praga: sedes na miejscu zdemontowanego posągu marszałka Koniewa [+FOTO]

Kresy.pl / lca.pl / mid.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz