Ktoś umieścił porcelanowy sedes na cokole zdemontowanego ostatnio pomnika marszałka Iwana Koniewa w Pradze. Sprawę bada policja.

Jak podaje portal Novinky.cz powołując się na telewizję ČTK, sedes pojawił się na cokole najprawdopodobniej w nocy z 8 na 9 maja – tuż przed obchodzonym w Rosji Dniem Zwycięstwa. Rzecznik czeskiej policji Jan Daněk potwierdził, że sprawą zajmują się jej funkcjonariusze.

Sedes został usunięty przez służby dzielnicy Praga 6, w której znajduje się postument – tej samej, która zdecydowała o usunięciu pomnika Koniewa. Starosta dzielnicy Ondřej Kolář wyraził potępienie dla tego postępku. „Jeśli ktoś ma potrzebę wyrazić siebie w ten sposób podczas dni, w których świętuje się koniec II wojny światowej, świadczy to o tym, że ten ktoś ma w głowie więcej fekaliów niż czegokolwiek innego” – powiedział Kolář.

Policja jeszcze nie określiła, do jakiego przestępstwa doszło. „Sprawdzamy to” – mówił Daněk.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że pomnik Koniewa był już w przeszłości obiektem wandalizmów, które posłużyły władzom dzielnicy Praga 6 jako pretekst do usunięcia pomnika. Wywołało to konflikt dyplomatyczny pomiędzy Czechami i Rosją. Rosyjski Komitet Śledczy wszczął nawet śledztwo w sprawie rzekomego „publicznego zbezczeszczenia symboli chwały wojskowej Rosji”. Ostatnio czeskie służby przydzieliły ochronę trzem praskim samorządowcom, w tym staroście Kolářowi. Według przecieków z czeskich służb jest to związane z faktem wylądowania na lotnisku w Pradze Rosjanina z paszportem dyplomatycznym, który jakoby miał w walizce truciznę.

Kresy.pl / novinky.cz
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz