23. września br. miejscowe władze chcą przeprowadzić rekonstrukcję bitwy pod Podhajcami z 1667 roku.

Władze obwodu tarnopolskiego zapowiedziały uroczystości z okazji 350-lecia bitwy pod Podhajcami między wojskami kozacko-tatarskimi a polskimi pod wodzą Jana Sobieskiego. W ich ramach na 23. września br. zaplanowano przeprowadzenie rekonstrukcji bitwy.

Chcemy zwrócić uwagę turystów, a także miejscowych mieszkańców, na wydarzenie, które miało miejsce w okolicach Podhajców jesienią 1667 roku podczas polsko-kozacko-tatarskiej wojny. Wówczas hetman koronny Rzeczypospolitej Jan Sobieski starł się w okrutnej bitwie z kozackimi zagonami, wskutek czego podpisano Ugodę Podhajecką. Kluczowe momenty tej bitwy pokażemy podczas rekonstrukcji boju. – powiedział agencji Ukrinform naczelnik wydziału kultury obwodu tarnopolskiego Hryhorij Szerhej.

Oprócz rekonstrukcji bitwy odbędzie się poświęcenie odnowionej mogiły Kozaków, którzy polegli w bitwie oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ugodę Podhajecką. Zaplanowano także przeprowadzenie konferencji naukowej na temat bitwy z udziałem historyków Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego, krajoznawców i działaczy społecznych.

Tego samego dnia w Podhajcach odbywać się będzie festiwal narodowego kolorytu „Jarmark turystyczny” w ramach którego zaprezentowana zostanie wystawa produktów gospodarstw wiejskich oraz rzemiosła artystycznego. Będzie działała kuchnia polowa oraz miasteczko „Koloryt narodowej wsi”.

Ukrinform nie podaje, czy w rekonstrukcji bitwy wezmą udział rekonstruktorzy z Polski.

Bitwa pod Podhajcami była pierwszą zwycięską bitwą Jana Sobieskiego jako hetmana polnego koronnego. W obliczu najazdu ponad 30-tysięcznych sił kozacko-tatarskich pod wodzą Piotra Doroszenki i Krym-Gireja Sobieski opracował plan obrony, który pozwolił przy pomocy szczupłych sił zatrzymać wojska przeciwnika. Sobieski podzielił polskie siły i rozmieścił je na przestrzeni ponad stu kilometrów. Jazda działając w terenie w oparciu o rejony umocnione zwalczała czambuły tatarskie a piechota i miejscowi mieszkańcy bronili miast i zamków. Gdy w końcu doszło do walnej bitwy, wojska koronne zdołały obronić się w warownym obozie pod Podhajcami. Dodatkowo Tatarzy stracili chęć do walki po otrzymaniu wieści, iż Kozacy Iwana Sirki złupili Krym. 16. października Polacy zawarli ugodę z Tatarami z 19. października z Kozakami. Doroszenko musiał ukorzyć się przed przyszłym królem Polski.

CZYTAJ TAKŻE: Inscenizacja bitwy pod Hodowem [FOTOGALERIA]

Kresy.pl / Ukrinform

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. SobiePan
    SobiePan :

    W warownym obozie pod Podhajcami doszło do walnej bitwy. Dodatkowo Tatarzy stracili chęć do walki po otrzymaniu wieści, iż Kozacy Iwana Sirki złupili Krym. 16. października Polacy zawarli ugodę z Tatarami z 19. października z Kozakami. Doroszenko musiał ukorzyć się przed przyszłym królem Polski.I tak powinno pozostać do dnia dzisiejszego.

  2. Kojoto
    Kojoto :

    banderowcy z okolic Tarnopola mają nowych “bohaterów” – jaczejki tatarskie mordujące, gwałcące i porywające ludzi w jasyr (no i przecież głównie ludność rusińską)… być banderowcem to kwintesencja kretynizmu.