Ukraińska policja wstrzymała prace przy budowie pomnika tzw. ofensywy czortkowskiej – ostatniego zrywu Ukraińców podczas wojny polsko-ukraińskiej lat 1918-1919. Okazało się, że podczas budowy sprofanowano ludzkie szczątki – być może szczątki ukraińskich żołnierzy – które wywieziono na śmietnik.

Jak podała w piątek na Facebooku pozarządowa organizacja „Alternatywa-Czortków”, podczas prac na cmentarzu w Czortkowie, gdzie ma stanąć pomnik 100-lecia ofensywy czortkowskiej, aktywiści w ostatniej chwili wstrzymali prace budowlane polegające na zalaniu betonem wykopu pod fundament pomnika. W wykopie było widać ludzkie kości, ponadto aktywiści twierdzą, że wykonując wykop wywieziono na śmietnik szczątki z 14 grobów.

„Były niebezpodstawne podejrzenia, że dokładnie w tym miejscu znajdował się cmentarz wojskowy, gdzie pochowano Strzelców Siczowych, którzy zginęli w latach 1919-1920.” – napisała „Alternatywa-Czortków”. Aktywiści twierdzą, że od dawna przekonywali, by w miejscu przyszłego pomnika przeprowadzić odpowiednie badania. Powołują się przy tym na opinię sekretarza ukraińskiej komisji ds. upamiętnień Swiatosława Szeremety, który podczas zebrania komitetu organizacyjnego w 2018 roku poparł ich postulat.

„Dlaczego robót na cmentarzu nie nadzorowała tarnopolska obwodowa inspekcja ds. ochrony zabytków, kultury i kontroli archeologicznej? Dlaczego prac nie wstrzymano zaraz po napotkaniu pierwszych pozostałości po pochówkach?” – pytała „Alternatywa-Czortków”.

W sprawie podejrzenia profanacji ludzkich szczątków ukraińska policja wszczęła przedsądowe dochodzenie. Jak dotychczas ustalono, firma wykonująca wykop kierowała się informacją, że na miejscu robót nie ma pochowań. Trwa ustalanie, kto doszedł do takiego wniosku. „Według budowlańców ziemia wraz ze szczątkami ludzkimi została zabrana na śmietnik. Obecnie policja ustala to miejsce, aby umożliwić pochówek. W rejonie wykopu również odkryto resztki ludzkich kości. Budowa pomnika została wstrzymana” – podała policja obwodu tarnopolskiego.

Ofensywa czortkowska przeprowadzona przez Ukraińską Armię Halicką (UHA) w czerwcu 1919 roku podczas wojny polsko-ukraińskiej była ostatnią inicjatywą zaczepną Ukraińców w tym konflikcie. UHA odepchnęła siły polskie spod Czortkowa na odległość ponad 100 km zajmując m.in. Brzeżany. Było to jednak „pyrrusowe zwycięstwo” – ukraińskim oddziałom zaczęło brakować amunicji, a polska kontrofensywa wkrótce odbiła stracone tereny.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Pyrrusowe zwycięstwo pod Brzeżanami w 1919 roku, czyli jak wygrywając bitwę przegrać wojnę i stracić państwo

Kresy.pl / tp.npu.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Polak1 :

    Czytaliście te bzdety z ukraińskiej wikipedii?!
    „ofensywa czortkowska – nazwa historyczna ofensywnych operacji wojskowych Ukraińska Armia Galicyjska (UHA), przeprowadzone w okresie od 7 do 28 czerwca 1919 roku. Była to jedna z najważniejszych operacji ofensywnych przeprowadzonych przez armię galicyjską podczas wojny polsko-ukraińskiej w Galicji w latach 1918-1919 . Około 25 000 ukraińskich żołnierzy i oficerów zostało zmuszonych do wycofania się na całej linii 40 000-osobowej polskiej armii [1] dobrze uzbrojonej i wzmocnionej przez Francuzów. I tylko czynniki zewnętrzne i brak logistyki uratowały wroga przed klęską militarną.”

    Ręce opadają!!!