W okupowanym ukraińskim mieście wzniesiono pomnik Lenina [+FOTO]

W zajętym przez rosyjskie wojska miasteczku Geniczesk nad Morzem Azowskim wzniesiono pomnik Włodzimierza Lenina.

W mieście Geniczesk w obwodzie chersońskim, okupowanym przez rosyjskie wojska, wzniesiono pomnik Włodzimierza Lenina – podało w poniedziałek Radio Swoboda.

Pomnik został postawiony przed budynkiem administracji miejskiej. Jego fotografie opublikował w serwisie Facebook Giennadij Maliukow, komendant miejscowej kolaboracyjnej milicji.

Na zdjęciach Maliukowa widać także, że na budynku administracji powiewają dwie flagi – Rosji oraz flaga sowiecka. Według Radia Swoboda jest to tzw. Sztandar Zwycięstwa, kopia flagi zawieszonej w 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej na budynku Reichstagu.

Prawdopodobnie jest to pierwszy pomnik “wodza rewolucji” postawiony na terenach Ukrainy zajętych przez rosyjską armię po 24 lutego br.

Radio Swoboda zauważyło, że w pierwszych dniach okupacji Rosjanie pozostawiali ukraińskie flagi na budynkach administracyjnych. Jednak w ostatnim czasie ukraińskie symbole zaczęto usuwać i zastępować je rosyjskimi i sowieckimi.

Pomniki Włodzimierza Lenina zniknęły niemal całkowicie z ukraińskiej przestrzeni publicznej po 2014 roku na mocy ustawy o dekomunizacji. W 2020 roku pisaliśmy, że zostało ich tylko około 20, najwięcej w obwodzie odeskim.

Przypomnijmy, że uzasadniając w lutym br. uznanie państwowości republik w Donbasie prezydent Rosji Władimir Putin krytykował leninowską koncepcję polityki państwowej i narodowościowej, która doprowadziła do budowy Związku Radzieckiego jako formalnej federacji narodowych republik. Z kolei uzasadniając atak na Ukrainę twierdził, że państwo to zawdzięcza swoje istnienie Leninowi i nazywał je “Ukrainą imienia Włodzimierza Lenina”.

Kresy.pl / svoboda.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply