Ukraińskie władze podały, że rosyjska armia rozpoczęła w poniedziałek ofensywę w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim.

Jak podaje agencja Reutera, o początku rosyjskiej ofensywy powiedział w poniedziałek w telewizyjnym wystąpieniu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołejsij Daniłow.

„Dzisiaj rano, wzdłuż prawie całej linii frontu w obwodach donieckim, ługańskim i charkowskim, okupanci próbowali przebić się przez naszą obronę” – powiedział Daniłow. „Dziś rano rozpoczęli próbę rozpoczęcia aktywnej fazy” – dodawał.

Podobne informacje przekazał w poniedziałek ukraiński Sztab Generalny. Jak podano, główne wysiłki przeciwnika skupiają się na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz utrzymaniu zdobytego wcześniej terytorium. “Odnotowano oznaki rozpoczęcia ofensywnej operacji we Wschodniej Strefie Operacyjnej. W rejonach operacyjnych słobożańskim i donieckim agresor zintensyfikował na niektórych obszarach działania ofensywne i szturmowe” – podał w komunikacie ukraiński Sztab Generalny.

Według strony ukraińskiej Rosjanie formują dodatkowe jednostki w obwodzie rostowskim i na Krymie, które mają zostać wykorzystane do wsparcia walk głównych sił w drugim rzucie, ochrony budynków i ważnej infrastruktury na okupowanych terytoriach. Szacuje się, że zostaną one sformowane do 24 kwietnia. W pobliżu granicy z Ukrainą na terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosi urządza się lądowiska dla helikopterów.

Jak podawaliśmy, władze Lwowa ogłosiły, że w poniedziałek rano doszło do pięciu eksplozji na terenie miasta. Mer miasta, Andrij Sadowy poinformował na Twitterze, że doszło do ostrzelania Lwowa przez rosyjskie wojska. „Wojska rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek rano pięć ataków rakietowych na Lwów”.

Kresy.pl / Reuters / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply