Reuters: Amerykanie rozpoczną wkrótce szkolenia ukraińskich żołnierzy

Ukraińscy żołnierze będą szkoleni przez Amerykanów w obsłudze haubic.

Amerykańska armia spodziewa się, że w najbliższych dniach rozpocznie szkolenie Ukraińców w zakresie korzystania z haubic – powiedział w poniedziałek agencji Reutera wysoki rangą urzędnik Pentagonu.

Chodzi najpewniej o obsługę 18 haubic 155mm, które Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie w ramach ostatniego pakietu pomocy wojskowej o wartości 800 mln dolarów.

Do tej pory w ramach tego pakietu Stany Zjednoczone wysłały Ukrainie cztery samoloty z bronią.

Urzędnik, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że szkolenie z obsługi haubic odbędzie się poza granicami Ukrainy.

Ukraińcy przeszkoleni w obsłudze broni przesłanej w ramach ostatniego pakietu, takiej jak haubice i radary, mają następnie szkolić swoich kolegów na Ukrainie.

Rozmówca Reutersa przekazał także, że w ostatnich dniach Rosja zwiększyła swoje siły na południowej i wschodniej Ukrainie o około 11 batalionowych grup taktycznych i obecnie ma ich tam około 76.

Według agencji Reutera Stany Zjednoczone wcześniej szkoliły siły ukraińskie w obsłudze dronów Switchblade.

Jak podawaliśmy, w poniedziałek ukraińskie władze poinformowały, że rosyjska armia rozpoczęła ofensywę na niemal całej linii frontu w obwodach donieckim, ługańskim i charkowskim. Rosjanie kontynuowali także ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Tego dnia władze Lwowa ogłosiły, że doszło do pięciu eksplozji na terenie miasta. Jedna z rakiet trafiła w warsztat samochodowy, w którym zginęło 7 osób cywilnych, w tym 4 pracowników warsztatu.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply