W Perejasławiu zdemontowano pomnik „połączenia Ukrainy z Rosją” [+FOTO]

W mieście, w którym Bohdan Chmielnicki podpisał ugodę poddającą Ukrainę Naddnieprzańską Rosji, zdemontowano pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Jak podaje ukraiński portal Istoryczna Prawda, w Perejasławiu w obwodzie kijowskim zdemontowano pomnik wzniesiony na cześć „300-lecia połączenia Ukrainy z Rosją”. Poinformował o tym w czwartek w serwisie Telegram szef administracji wojskowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

„Bucha, Irpień, Borodianka, Hostomel, Moszczun i inne miejscowości Ukrainy, gdzie armia rosyjska popełniła okrucieństwa przeciwko ludzkości, po raz kolejny udowodniły, że nie ma mowy o +zjednoczeniu+ czy +przyjaźni+ z raszystami” – napisał Ołeksij Kułeba.

Urzędnik dodał, że o demontażu pomnika zdecydowała miejscowa społeczności i lokalny samorząd.

Pomnik w Perejasławiu wzniosły sowieckie władze w 1954 roku dla uczczenia 300. rocznicy podpisania ugody perejasławskiej.

Do 2019 roku Perejasław nosił nazwę Perejasław Chmielnicki. Przymiotnik usunięto z nazwy miasta na wniosek miejscowych władz, które miały za złe Bohdanowi Chmielnickiemu, że poszedł na ugodę z Moskwą i zgodził się na poddanie Ukrainy pod władzę cara.

Przypomnijmy, że ugodzie perejasławskiej poświęcony jest także monumentalny pomnik w Kijowie zwany Łukiem Przyjaźni Narodów. W kwietniu br. również rozpoczęto jego demontaż.

Kresy.pl / istpravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz