We wtorek w Kijowie zdemontowano część monumentalnego pomnika Łuk Przyjaźni Narodów, poświęconego „zjednoczeniu Ukrainy z Rosją”.

Jak podaje portal Ukraińska Prawda, we wtorek na polecenie mera Kijowa rozpoczęto demontaż wielkiego pomnika Łuk Przyjaźni Narodów, który postawiono jeszcze w czasach ZSRR na pamiątkę „zjednoczenia Ukrainy z Rosją”.

Demontaż rozpoczęto od usunięcia wykonanej z brązu rzeźby dwóch robotników – Ukraińca i Rosjanina, trzymających order „Przyjaźni narodów”.

Podczas demontażu posągowi Rosjanina odpadła głowa.

Mer Kijowa Witalij Kliczko, który wczoraj zapowiedział demontaż pomnika, przekazał, że stojąca obok granitowa kompozycja upamiętniająca Radę Perejesławską z 1654 roku, zawierająca postaci m.in. Bohdana Chmielnickiego i moskiewskiego posła Wasilija Buturlina, zostanie zdemontowana w późniejszym terminie, po dopełnieniu odpowiednich procedur. Do tego czasu pozostanie zakryta.

Nie zostanie natomiast zdemontowany gigantyczny, 35-metrowy tytanowy łuk rozpięty ponad rzeźbami. Kliczko zapowiedział, że łuk zostanie przemianowany i pomalowany w barwy flagi Ukrainy.

Mer Kijowa motywował demontaż pomnika rosyjską agresją na Ukrainę. „Swój stosunek do Ukrainy Rosja wyraziła brutalnymi zabójstwami bezbronnych Ukraińców, zniszczeniem naszych miast i wiosek oraz pragnieniem zniszczenia naszej państwowości” – powiedział Kliczko.

Pomnik „Łuk Przyjaźni Narodów” powstał w 1982 roku. Symbolizuje „zjednoczenie Ukrainy z Rosją” dokonane podczas ugody perejasławskiej w 1654 roku.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji nie tylko w Kijowie przystąpiono do demontażu sowieckich pomników. Jak podawaliśmy, w ubiegłym tygodniu w Krzemieńcu leżącym na historycznym Wołyniu zdemontowano dwa pomniki z czasów sowieckich, w tym szpecący zabytkowe centrum miasta pomnik ku czci Armii Czerwonej.

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz