Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi w ramach dochodzenia pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Poddębicach zatrzymali trzech obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się m.in. umożliwianiem i ułatwianiem pobytu cudzoziemcom na terytorium RP wbrew obowiązującym przepisom w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także fałszowali dokumenty – poinformowała służba we wtorek.
W komunikacie podkreślono, że obywatele Ukrainy rejestrowali w powiatowych urzędach pracy oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom. Składali także w urzędach wojewódzkich wnioski o udzielenie cudzoziemcom zezwoleń na pracę, nie mając zamiaru ich zatrudniać. W tym celu w zamian za korzyść majątkową wykorzystywali profile zaufane innych osób i zakładali fikcyjne firmy. Osoby, których dane zostały przy tym wykorzystane, nie były świadome, w czym uczestniczą. Następnie na podstawie sfałszowanych upoważnień zarejestrowane lub wydane dokumenty odbierane były z urzędów przez obywateli Ukrainy. Szacuje się, że działając w ten sposób, mężczyźni ułatwili pobyt w Polsce ponad tysiącu cudzoziemców.
Straż Graniczna przeszukała dwa lokale mieszkalne oraz pomieszczenia biurowe i gospodarcze, w których zabezpieczono szereg dowodów świadczących o prowadzeniu nielegalnego biznesu. Były to m.in. urządzenia elektroniczne, zezwolenia i oświadczenia wydane dla cudzoziemców, korespondencja z urzędów wojewódzkich, karty płatnicze, dokumentacja dotycząca spółek, sfałszowane orzeczenia lekarskie w zakresie medycyny pracy, dokumentację związaną z wydawaniem decyzji przez wojewodów, karty SIM, wnioski o potwierdzenie profili zaufanych, pieczątki wystawione na różne spółki, a także podrobioną polską kartę pobytu.
Zobacz także: Przedstawiciel Ukrainy zagroził przejściem do “aktywniejszych” działań w Donbasie
Prokuratura Rejonowa w Poddębicach postanowiła o zastosowaniu w stosunku do zatrzymanych środków zapobiegawczych w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz obowiązkowego stawiennictwa w Komisariacie Policji. Ponadto w stosunku do jednego z zatrzymanych Komendant Placówki SG w Łodzi wszczął postępowanie administracyjne w kierunku zobowiązania cudzoziemca do powrotu z uwagi na względy obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub interes Rzeczypospolitej Polskiej. W wyniku powyższego obywatelowi Ukrainy grozi zakaz wjazdu na terytorium RP i państw obszaru Schengen na okres 5 lat.
SG zaznacza, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Przypomnijmy, że Prokuratura Krajowa informowała w lutym o rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnej migracji do Polski. Grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.
Zobacz też: Raport: 41% imigrantów z Ukrainy planuje osiąść w Polsce na stałe, 29% już ściągnęło rodziny
strazgraniczna.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!