Straż Graniczna poinformowała we wtorek o zatrzymaniu trzech obywateli Ukrainy, ob. Białorusi i ob. Mołdawii. To przemytnicy nielegalnych imigrantów. Grozi im 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Nowym Dworze zatrzymali 5 kurierów (obywatela Białorusi, obywatela Mołdawii i 3 obywateli Ukrainy), którzy przyjechali po odbiór nielegalnych migrantów – poinformowała SG we wtorkowym komunikacie. Zatrzymano także 2 obywateli Afganistanu, których zadaniem było przeprowadzenie cudzoziemców przez granicę, przekazanie kurierom i szybki powrót na Białoruś.

Dzień wcześniej Straż Graniczna informowała o zatrzymaniu 2 obywateli Uzbekistanu, którzy pomagali w przemycie nielegalnych imigrantów.

Od początku 2023 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali już 76 pomocników i organizatorów w nielegalnym przekroczeniu granicy. Grozi im 8 lat pozbawienia wolności.

Ostatniej doby najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy (40 osób) odnotowano na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Mielniku (15 obywateli Iranu, 14 obywateli Egiptu, 10 obywateli Afganistanu i obywatel Iraku). W okolicy Krynek 9-osobowa grupa cudzoziemców próbowała przedostać się na pontonie przez rzekę Świsłocz. Na widok polskich patroli wszyscy wycofali się na Białoruś.

Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Bobrownikach, na polską stronę, również przez rzekę Świsłocz przeprawiło się 4 cudzoziemców (2 obywateli Komorów i 2 obywateli Senegalu).

Zobacz także: Nielegalna imigracja. Niemcy chcą zaostrzyć reguły azylowe

Już w styczniu zwracaliśmy uwagę, że polskie służby ostrzegają, iż otwiera się nowa droga dla nielegalnych imigrantów: samolotami z Kuwejtu do Moskwy i na Białoruś. Jazeera Airways, kuwejcka tania linia lotnicza, uruchomiła loty do Moskwy cztery razy w tygodniu, w tym w weekendy.

Obawy potęguje fakt, że już teraz cudzoziemcy dostają się do Mińska czy Grodna właśnie z Rosji. „W ubiegłym roku ok. 90 proc. zatrzymanych po polskiej stronie miało wizy rosyjskie, a na Białoruś wjechali bezpośrednio z Rosji” – podkreśla por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

Służby zwracają uwagę, że w ostatnim czasie wspierane przez Rosję władze Białorusi znacznie poszerzyły krąg krajów, z których sprowadzają imigrantów. „Jednego miesiąca zatrzymywaliśmy osoby ok. 40 różnych narodowości, w tym z takich państw, jak Mauritius i Benin, czego wcześniej nie było. Np. w 12-osobowej grupie byli obywatele nawet pięciu państw – Azji, Afryki i Kuby” – zaznacza por. Anna Michalska.

Zobacz także: Straż Graniczna zatrzymała 10 przemytników imigrantów

Czytaj także: Gruzini mieli pracować w Polsce jako kierowcy. Posiadali podrobione prawa jazdy

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply