Polskie służby alarmują. Nowy szlak dla nielegalnych imigrantów

Polskie służby ostrzegają, że otwiera się nowa droga dla nielegalnych imigrantów: samolotami z Kuwejtu do Moskwy i na Białoruś.

Polskie służby alarmują, że nielegalni imigranci mogą ruszyć nowym szlakiem. Tym razem z Kuwejtu do Moskwy i na Białoruś. Jazeera Airways, kuwejcka tania linia lotnicza, uruchomi loty do Moskwy cztery razy w tygodniu, w tym w weekendy – zwraca uwagę Rzeczpospolita (Rz) we wtorek.

„Operacja hybrydowa przeciwko Polsce może być zasilana nowymi cudzoziemcami” – ostrzegł w piątek na Twitterze Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych. Wyraził opinię, że „Rosja może zyskać kolejne narzędzia z zakresu inżynierii migracji do destabilizowania in. państw poprzez sterowany napływ migrantów”.

Przed takim scenariuszem ostrzega także Marek Biernacki, były szef MSWiA, poseł sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. „Istnieje duże zagrożenie dla takiego scenariusza. Te loty raczej nie będą służyć wyprawom turystów rosyjskich do Kuwejtu, a z kolei Rosji nie zwiedzają zwłaszcza teraz przedstawiciele Kuwejtu” – wskazał Biernacki, cytowany przez Rz.

Obawy potęguje fakt, że już teraz cudzoziemcy dostają się do Mińska czy Grodna właśnie z Rosji. „W ubiegłym roku ok. 90 proc. zatrzymanych po polskiej stronie miało wizy rosyjskie, a na Białoruś wjechali bezpośrednio z Rosji” – podkreśla por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

„Spodziewamy się dużego popytu na tę trasę od pierwszego dnia, ponieważ nasze usługi pojawiają się w okresie niedoboru lotów do Moskwy” – pisze na swojej stronie internetowej Jazeera Airways, dodając, że jest to spowodowane „rosnącym zapotrzebowaniem na destynacje turystyczne rosyjskich podróżników”.

Loty do Moskwy wystartują 2 lutego br.

Zobacz także: Obywatel Egiptu organizował nielegalną imigrację. Trafił do aresztu

Anonimowy przedstawiciel służb zwraca uwagę, że imigranci mogą dostać się do Kuwejtu drogą lotniczą z wielu państw Afryki, Azji czy Bliskiego Wschodu. „Stąd mogą rekrutować się nowi przybysze” – podkreśla źródła Rz.

Służby zwracają uwagę, że w ostatnim czasie wspierane przez Rosję władze Białorusi znacznie poszerzyły krąg krajów, z których sprowadzają imigrantów. „Jednego miesiąca zatrzymywaliśmy osoby ok. 40 różnych narodowości, w tym z takich państw, jak Mauritius i Benin, czego wcześniej nie było. Np. w 12-osobowej grupie byli obywatele nawet pięciu państw – Azji, Afryki i Kuby” – zaznacza por. Anna Michalska.

Marcin Samsel, ekspert ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, uważa jednak, że cel połączeń Kuwejt-Moskwa może być inny. „W ubiegłym roku w Dubaju padł rekord sprzedaży nieruchomości, a najwięcej w nie inwestowali uciekający ze swojego kraju zamożni Rosjanie. Sądzę, że Kuwejt na tym samym chce skorzystać. Z kolei Putin może chcieć ściągnąć ludzi na wojnę” – zaznacza.

Zobacz także: Kolejni Ukraińcy zatrzymani za przemyt nielegalnych imigrantów

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz