Parlament Ukrainy ma zająć się wnioskiem ws. zmiany nazwy miasta Perejasław Chmielnicki. Władze lokalne wnioskują o usunięcie nazwiska Bohdana Chmielnickiego, argumentując, że poszedł na ugodę z Moskwą. – Chmielnicki okazał się być ukrytym komunistą i agentem Putina – ironizuje deputowany Ihor Popow, przypuszczając, że w przyszłości mogą pojawić się propozycje usuwania nazwiska Chmielnickiego z innych nazw.

W środę w porządku obrad ukraińskiego parlamentu znalazł się punkt dotyczący zmiany nazwy miasta Perejasław Chmielnicki, położonego niedaleko Kijowa. Poinformował o tym deputowany Partii Radykalnej, Ihor Popow, który zaznaczył, że drugi człon nazwy miasta, upamiętniający hetmana Bohdana Chmielnickiego, przywódcy antypolskiego powstania kozackiego w połowie XVII wieku i bohatera narodowego Ukrainy, miałby zostać usunięty. W projekcie zasugerowano, żeby nie upamiętniać hetmana, zaznaczając, że poszedł na ugodę z Moskwą i zgodził się na poddanie Ukrainy pod władzę cara.

– Chmielnicki okazał się być ukrytym komunistą i agentem Putina- skomentował Popow. Polityk przypuszcza, że w przyszłości likwidowane będą także inne upamiętnienia Chmielnickiego, szczególnie w toponimach, czyli nazwach miast czy ulic.

– Nie można na tym poprzestać – pisze w drwiącym tonie polityk Partii Radykalnej Ołeha Laszki. – Teraz trzeba usunąć to nazwisko z nazwy miasta Chmielnicki, ulicy Chmielnickiego w Kijowie (przywrócić jej poprzednią nazwę [w czasach ZSRR była to ulica Lenina – red.]), zamienić głowę na pomniku Chmielnickiego na bardziej poprawną politycznie i odwrócić konia, żeby jeździec wskazywał buławą w drugą stronę [Chmielnicki na pomniku pokazuje na północny-wschód, w stronę Rosji – red.].

– W Kijowie upał, 451 stopni Fahrenheita – kończy swój wpis Popow, dając do zrozumienia, że całość jego wpisu to ironia.

Projekt uchwały ws. zmiany nazwy miasta został złożony w ukraińskim parlamencie w kwietniu br. W uzasadnieniu napisano, że kijowska rada obwodowa zwraca się do Werchownej Rady z wnioskiem o zmianę nazwy Perejasławia-Chmielnickiego i powrót do dawnej nazwy, Perejasław. Zaznaczono, że wnioskuje o to tamtejsza rada miejska. Obecną nazwę miasto nosi on 1943 roku.

Przeczytaj: Morawiecki zacytował rabina: Chmielnicki to zbrodniarz jak Hitler i Himmler. Ukraińcy oburzeni [+VIDEO]

Czytaj również: Arcybiskup: Chmielnicki winny ludobójstwu Żydów

W lutym br. Popow oświadczył, że ukraińscy parlamentarzyści szykują uchwałę, która ma być odpowiedzią na nowelizację ustawy o IPN w Polsce. Chciał m.in. „lustrować” posiadaczy Kart Polaka.

facebook.com / glavred.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply