Deputowani ukraińskiego parlamentu przyłączyli się do flashmobu polegającego na zamieszczaniu w sieci wykonań pieśni na cześć wodza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery.

Banderowską pieśń wykonali na sali obrad Rady Najwyższej (tj. ukraińskiego jednoizbowego parlamentu) deputowani frakcji Europejskiej Solidarności. „Ten moment, kiedy popularny flashmob przyszedł ze szkół do Rady Najwyższej” – napisał Ołeksij Honczarenko, jeden z wykonawców pieśni, zamieszczając w czwartek nagranie w mediach społecznościowych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Na nagraniu Honczarenki widać, że oprócz niego pierwszą zwrotkę pieśni „Ojciec nasz Bandera” wykonują m.in. były szef ukraińskiego IPN, „kłamca wołyński” Wołodymyr Wjatrowycz, były gubernator obrodu lwowskiego, znany miłośnik OUN-UPA i SS Galizien Ołeh Syniutka, współprzewodniczący ukraińsko-polskiej grupy międzyparlamentarnej Mykoła Kniażycki, Iwanna Kłympusz-Cyncadze oraz Sofija Fedyna.

Deputowani zakończyli pieśń pozdrowieniem „Sława Ukrajini-herojam sława!”, o którego banderowskich korzeniach wielokrotnie pisaliśmy.

O zdobywającej coraz większą popularność i rozgłos akcji w ukraińskim TikToku i innych mediach społecznościowych pisaliśmy 13 października. Akcja polega na zamieszczaniu w sieci krótkich nagrań wideo, na których najczęściej dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszej zwrotki pieśni „Bat’ko nasz Bandera, Ukrajina maty” (ukr. Батько наш – Бандера, Україна – мати) do podkładu w postaci popularnej wersji tego utworu w wykonaniu zespołu wokalnego Pentarchia. Same udawane śpiewy są często celowo przerysowywane, np. z przesadną gestykulacją.

Treść pierwszej zwrotki w tłumaczeniu na język polski można przełożyć następująco: „Ojcem naszym Bandera, matką Ukraina, my za Ukrainę będziemy wojować”.

Tzw. flashmob trwa na Ukrainie od około miesiąca. Akcja wywołuje na Ukrainie głównie pozytywne komentarze, w tym takie, że młodzież zrobiła dla promocji Stepana Bandery więcej, niż jakiekolwiek ministerstwo.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera (OUN-B), wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią odpowiada za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Oprócz tego Bandera odpowiada za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz