Na ukraińskojęzycznym TikToku dzieci i młodzież zamieszczają swoje nagrania z pierwszą zwrotką pieśni o upowcach „Ojciec nasz Bandera”.

W ukraińskojęzycznej części serwisu TikTok rozpowszechnia się nowa inicjatywa typu flashmob, o probanderowskim charakterze, zyskując coraz większą popularność i rozgłos wśród ukraińskiej młodzieży.

Akcja polega na zamieszczaniu w sieci krótkich nagrań wideo, na których dzieci i młodzież imitują śpiew (rzadziej śpiewają) pierwszej zwrotki pieśni „Baćko nasz Bandera, Ukrajina maty” (ukr. Батько наш – Бандера, Україна – мати; pol. „Ojciec nasz Bandera, Ukraina matka”) do podkładu w postaci popularnej wersji tego utworu w wykonaniu zespołu wokalnego Pentarchia. Same udawane śpiewy są często celowo przerysowywane, np. z przesadną gestykulacją. Tzw. flashmob trwa na Ukrainie już od jakiegoś czasu.

W mediach społecznościowych zamieszczono też kompilację kilku wersji takich nagrań z TikToka, nagrywanych głównie przez uczniów, w tym na terenie szkoły oraz w obecności nauczycieli. W jednym wypadku banderowską pieśń śpiewa grupa uczniów wchodząca do klasy.

Część nagrań na TokToku ma też dołączone humorystyczne komentarze, zwykle nawiązujące do motywu krewnych w Rosji, np. “Mama dzwoni do rodziny w Rosji, a tymczasem ja:… [tu wykonanie pieśni]”.

Sam utwór to „pieśń powstańcza” o upowcach, opisująca historię członka UPA, który został ciężko ranny w walce i jest opłakiwany przez swoją matkę. Treść pierwszej zwrotki w tłumaczeniu na język polski można przełożyć następująco: „Ojcem naszym Bandera, matką Ukraina, my za Ukrainę będziemy wojować”.

Sprawę opisują też media na Ukrainie. Zwracają uwagę, że to zasadniczo jeden z elementów „tiktokowej” mody wśród młodzieży i może to mieć charakter jedynie czasowy. Sam trend nie jest też masowy, ale wywołuje na Ukrainie głównie pozytywne komentarze, w tym takie, że młodzież zrobiła dla promocji Stepana Bandery więcej, niż jakiekolwiek ministerstwo.

Przeczytaj: „Bandera i Ja”. Banderowska propaganda w polskiej szkole dla Ukraińców [+FOTO / +VIDEO]

Jeden z serwisów zamieścił też rzekomą relację nauczycielki jednej ze szkół w Kijowie, która nie chce chodzić do pracy, bo „dzieci na przerwach śpiewają o tym, że będą wojować za Ukrainę i że Bandera to ich ojciec”.

Czytaj również: Donald Trump: Aplikacja TikTok zostanie zakazana w USA. „Mam wystarczające uprawnienia, by to wprowadzić”

Zobacz: Rosyjskojęzyczny TikTok: Materiały zachęcające do przylotu na Białoruś, aby następnie dostać się do Polski [+VIDEO]

O różnych formach promowania kultu Stepana Bander i OUN-UPA na Ukraine w kontekście młodzieży szkolnej pisaliśmy również na naszych łamach:

Ukraina: szkolna akademia ku czci Bandery [VIDEO]

nv.ua / telegraf.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply