Młodzież maszeruje i śpiewa chwaląc ludobójców z OUN-UPA
Uczniowie ubrani w kolory flagi UPA oddają cześć dla Stefana Bandery marszem i śpiewem przywołującym skojarzenia z radzieckimi pionierami.
kresy.pl / youtube.com
CDU zwyciężyła w niedzielnych wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii - wynika z pierwszych prognoz. Wybory w Nadrenii Północnej-Westfalii są uważane za najważniejszy miernik poparcia dla rządzącej Niemcami koalicji SPD-Zieloni-FDP.
Sondaże po zamknięciu lokali wyborczych w wyborach krajowych w Nadrenii Północnej-Westfalii wskazują, że wygrała partia CDU, która otrzymała 35,8 proc. głosów (plus 2,8 pkt. proc. w porównaniu z wyborami sprzed czterech lat) - podaje Deutsche Welle. Wyraźnie pokonała partię kanclerza Olafa Scholza SPD, która otrzymała 26,7 proc. głosów (minus 4,5 pkt. proc.).
"Wyborcy w Północnej-Westfalii podjęli jasną decyzję. Zdecydowanie wygraliśmy wybory! (...) Dziękuję wyborcom za to jasne wotum zaufania" - napisał w mediach społecznościowych przewodniczący CDU Hendrik Wüst.
Rząd Litwy zdecydował w środę o praktycznym zakazie importu gazu ziemnego z Rosji do tego państwa.
Rząd Litwy opracował projekt poprawek do ustawy o gazie ziemny. Zgodnie z nimi na Litwę nie będzie można importować gazu z państwa uznanego za stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zakaz będzie dotyczyły także surowca LNG dostarczanego do gazoportu w Kłajpedzie.
W Libii znów doszło do wyłonienia konkurencyjnych rządów. W Trypolisie wybuchły walki między wspierającymi dwie strony milicjami.
Jeszcze w lutym bazujący w ośrodku wschodniej Libii Tobruku dawny parlament kraju - Izba Reprezentantów nominował na premiera byłego ministra spraw wewnętrznych Fati Baszagę. Wyboru tego nie uznają jednak tymczasowe władze Libii wyłonione w toku negocjacji pod auspicjami ONZ. Premier z ich ramienia Abd al-Hamid Dubajba zadeklarował już wcześniej, że nie odda władzy Baszadze.
Mimo takiej deklaracji Baszaga, wraz z kilkoma członkami swojego gabinetu przybył w poniedziałek popołudniu do nominalnej stolicy Libii - Trypolisu. Jego ekipa, według wydanego oświadczenia, miała zamiar rozpocząć rządy w mieście. Jak podała telewizja France24 w mieście doszło do starć zbrojnych między milicjami popierającymi dwa obozu polityczne.
Ukraińcy wnioskują o 500 plus dla prawie 700 tys. ukraińskich dzieci - poinformował Dziennik Gazeta Prawna (DGP) w poniedziałek. Do 12 maja zostało wypłacone 266 mln zł (na ok. 196 tys. wniosków), a 13 maja – kolejne 110,3 mln zł (na ponad 114 tys.).
Ukraińcy, którzy po 24 lutego znaleźli się w Polsce, występują o świadczenie 500 plus. "Do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci" - podkreśla DGP.
W ubiegłym tygodniu ZUS przekazał, że osoby, które korzystają z tego wsparcia i wyjeżdżają za granicę, muszą o tym informować, bo po 30 dniach poza Polską tracą prawo do świadczenia. Nie sprecyzowano jednak, w jaki sposób wspomniany warunek będzie weryfikowany. Wojewódzkie oddziały ZUS mają mieć w związku z tym po kilka sygnałów o powrotach dziennie - zwraca uwagę DGP.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powtórzył swoje zastrzeżenia wobec natowskich aspiracji dwóch państw nordyckich.
Erdogan stwierdził w poniedziałek, że Turcja nie zaaprobuje wniosków Finlandii i Szwecji o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ żadne z tych państw "nie ma jasnego stanowiska wobec terroryzmu", zacytował portal gazety "Daily Sabah".
Prezydent Turcji złożył taką deklarację na konferencji prasowej przeprowadzonej wspólnie z prezydentem Algierii Abdelmadjidem Tebboune'em. Erdogan nazwał Szwecję „wylęgarnią” organizacji terrorystycznych i dodał, że Szwedzi mają terrorystów w swoim parlamencie.
Firma Medmix poinformowała w poniedziałek, że zawiesza działalność w zakładzie produkcyjnym we Wrocławiu w związku z sankcjami nałożonymi na nią przez Polskę. Zdaniem firmy restrykcje są niesłuszne. Spółka jest zarejestrowana w Szwajcarii. We wtorek premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w opisywanej sprawie.
Premier Mateusz Morawiecki zabrał we wtorek głos w sprawie szwajcarskiej firmy, która zawiesiła działalność z powodu nałożonych przez Polskę sankcji. "Jeśli rosyjscy oligarchowie do niedawna byli posiadaczami firm, a dziś już nie są, można w takiej sytuacji skorzystać z procedury odwoławczej" - powiedział, cytowany przez portal Interia.
Morawiecki był dopytywany: "Jak weryfikowano firmy znajdujące się na polskiej liście sankcji?". "Weryfikacja wszystkich firm, które pojawiły się na liście sankcyjnej, odbywała się w stosunkowo prosty sposób. Sprawdzaliśmy, czy osoby, które są oligarchami i znalazły się na liście sankcyjnej USA bądź UE, są właścicielami tych firm i jeśli byli w całości lub częściowo właścicielami, albo mieli możliwość kontrolowania tych firm, to trafili na listę sankcyjną. Jeśli takie osoby były do niedawna posiadaczami firm, a dziś już nie są, można w takiej sytuacji skorzystać z procedury odwoławczej" - odpowiedział.
Ciekawe co myślą bezjajeczne Pisowskie cymbały (Waszczykowskie, Żurawskie, Szczerskie etc) oglądając podobne sceny. Czy już szykują kolejne pożyczki na wieczne nieoddanie „braciom Ukraińcom”? Chociaż nie, pewnie nic nie myślą, bo nie będą przecież tracić swego cennego czasu na oglądanie takich filmików. Oni muszą pracować w pocie czoła na rzecz ojczyzny i pewnie właśnie trudzą się nad kolejnymi wypocinami do senatorów Usa, Jewropejskich Komisji, bądź sporządzaniem bzdetów na twitterach
Oni nie myślą.
zamienił stryjek siekierkę na kijek…
Każdy naród przetrwa jedynie dzięki wartościom przekazanym potomstwu. W tym przypadku widać, na jakiej nienawiści buduje się przyszłość upainy… Kolejne pokolenia wychowują w nienawiści do mojego Narodu… Zdechnij upaino dla dobra mojego kraju i świata.
Co za ogłupiała ciemnota z czarno-czerwonymi szmatami, i to są w/g PISuaruci gwaranci Polskiego bezpieczeństwa?