Polsce należą się od dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec reparacje za ogromne wyniszczenia oraz śmierć milionów ludzi. Umowa z 1953 roku, w której PRL zrzeka się roszczeń względem Niemiec, jest z perspektywy prawa międzynarodowego nieważna. Niemcy nigdy nie spłacili długu wobec Polski, nigdy nie wynagrodziły zbrodni nazistów Polsce ani innym dotkniętym nimi państwom – powiedział niemiecki historyk dr. Karl Heinz Roth, autor książki “Wyparte – odrzucone – odroczone. Niemiecki dług reparacyjny wobec Polski i Europy” w czasie spotkania, które odbyło się we wtorek w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dr Karl Heinz Roth podkreślił, że w dzisiejszych Niemczech wiedza o niemieckich zbrodniach popełnionych w Polsce oraz innych państwach Europy nadal pozostaje znikoma – podaje portal Interia. Z tego powodu zrozumienie dla potrzeby uregulowania sprawy reparacji jest marginalna w niemieckim społeczeństwie. Wyróżnił jako pozytywne przykłady część polityków, którzy biorą pod uwagę rozmowy na ten temat z Polską i Grecją. Jego zdaniem na stosunek do reparacji ma wpływ resentyment wobec Polski, który jest cały czas obecny w niemieckim społeczeństwie.

Jego zdaniem polityka, która jest w tym zakresie prowadzona przez Niemcy, jest próbą “neutralizacji” problemu. Uważa, że w latach 1990-1991 rząd Helmuta Kohla posłużył się wobec Polski “cynicznym szantażem”, ponieważ postawił rezygnację z twardego podnoszenia tematu reparacji jako warunek ostatecznego uznania granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie Łużyckiej. Wyraził opinię, że powoływane po 1991 r. specjalne fundusze dla więźniów niemieckich obozów pracy oraz koncentracyjnych były głównie “niemieckim instrumentem prowadzenia polityki wschodniej”, a także częścią “europejskiej polityki pamięci”. Miało to – jego zdaniem – sumarycznie doprowadzić do rozmycia niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie.

“Polsce należą się od dzisiejszej Republiki Federalnej Niemiec reparacje za ogromne wyniszczenia oraz śmierć milionów ludzi. Umowa z 1953 roku, w której PRL zrzeka się roszczeń względem Niemiec, jest z perspektywy prawa międzynarodowego nieważna. Niemcy nigdy nie spłacili długu wobec Polski, nigdy nie wynagrodziły zbrodni nazistów Polsce ani innym dotkniętym nimi państwom” – powiedział.

Jego zdaniem odszkodowania, które zostały wypłacone dotychczas, stanowią najwyżej 1/7 całości szacowanych zobowiązań. Uważa, że skala niemieckich reparacji powinna sięgnąć 1 biliona euro.

Zobacz także: Wiceminister kultury: sprawa reparacji wojennych od Niemiec nie jest zamknięta

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wyraził opinię, że perspektywy na uzyskanie reparacji od Niemiec są niewielkie. Co nie zmienia sprawy, że można o nie skutecznie walczyć. Wskazał Grecję jako przykład państwa, które skutecznie tworzy w Berlinie własne lobby zabiegające o interesy swojego kraju. Polska powinna w jego opinii współpracować w tym zakresie z Grecją.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Zachodni w Poznaniu, wydawcę polskiego tłumaczenia książki dr. Karla Heinza Rotha.

Przypomnijmy, że resort kultury zapowiadał na 1 września 2020 roku raport, dotyczący reparacji od Niemiec. Raport nie został opublikowany. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk zapowiedział wtedy, że ogłoszenie raportu nastąpi po decyzji politycznej w tej sprawie. W grudniu 2020 roku deklarował z kolei, że jest on uzupełniany.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Niemcy wypłacą reparacje Namibii

Brak realnych działań polskiego rządu w opisywanej sprawie był niejednokrotnie krytykowany w przestrzeni publicznej.

Do sprawy odniósł się 26 lutego profesor Stanisław Żerko – polski historyk i niemcoznawca. „W szóstym roku rządów PiS nawet jednej noty dyplomatycznej ws. problemu reparacji pod adresem Berlina? Jednocześnie pozwalając, by różne „Sieci” łudziły sędziwych ludzi, że PiS wywalczy odszkodowania?” – napisał.

Zobacz także: Wiceszef MSZ: Polsce należą się reparacje od Rosji – to nie jest coś co się przedawnia

wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply