Do Sądu Okręgowego w Suwałkach został skierowany akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o branie udziału w działalności rosyjskiego wywiadu FSB przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. W sprawie oskarżony jest także Radosław S., któremu prokuratura zarzuca pomocnictwo przy szpiegostwie - poinformowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) w czwartek. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW. Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Prokuratura skierowała 9 maja br. do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Marcinowi K., oskarżonemu o czyn z art. 130 § 1 kk (szpiegostwo), i Radosławowi S., oskarżonemu o czyn z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 § 1 kk (pomocnictwo przy szpiegostwie). "Marcin K. był pośrednikiem wizowym wykonującym usługi na rzecz firmy Radosława S., zajmującej się pośrednictwem wizowym. Radosław S. wiedząc o tym, że Marcin K. bierze udział w działalności obcego wywiadu i prowadzi działania wywiadowcze, dostarczał mu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych informacje, które zostały następnie przekazane rosyjskiemu wywiadowi. Obaj oskarżeni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy ABW" - podano w czwartkowym komunikacie.

Wobec oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie przebywają w areszcie śledczym.

Kilkaset kontenerów z polskimi jabłkami oczekuje na odbiór w egipskich portach. Egipscy importerzy chcieliby je odebrać, jednak Bank Centralny Egiptu blokuje im możliwość wymiany pieniędzy na obce waluty, przez co nie mogą zapłacić - poinformował Związek Sadowników RP w czwartek. Grozi to bankructwem polskich firm handlowych i problemami finansowymi sadowników. Zapowiedziano interwencję.

W 2021r. wyeksportowaliśmy na tamtejszy rynek niemal 160 tys. ton jabłek, czterokrotnie więcej niż w 2020 r. Znakomitą koniunkturę handlową pomiędzy naszymi państwami zatrzymała wojna na Ukrainie. Egipt jest od lat jednym z największych na świecie importerem zbóż, głównie pszenicy, natomiast Ukraina to największy producent i eksporter zbóż oraz olejów spożywczych. Sytuacja ekonomiczna Egiptu, która jest niestabilna, doprowadziła do ograniczenia importu produktów, które nie są podstawową żywnością np. jabłek - zwracają uwagę sadownicy w oświadczeniu. Podkreślili, że Bank Centralny Egiptu blokuje waluty wymienne, by zabezpieczyć możliwość zapłaty za import drożejących zbóż.

"Od kilku tygodni docierają do naszej organizacji sygnały od polskich eksporterów, iż problemy z płatnościami za wysłany towar z każdym dniem się nawarstwiają. W chwili obecnej sytuacja jest wręcz dramatyczna, bowiem kilkaset kontenerów z polskimi jabłkami oczekuje w porcie na odbiór ich przez egipskich importerów" - podkreśla Związek Sadowników RP.

Niemal 2,5 tys. żołnierzy broniących się w ostatnim punkcie oporu w Mariupolu poddało się Rosjanom. Wśród nich kilkadziesiąt kobiet.

Dokładną liczbę ostatnich jeńców wziętych w mieście po poddaniu się punktu oporu w zakładach Azowstal podał przywódca nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin. "Zatrzymano i znajduje się pod strażą 2439 ludzi, wśród nich 78 kobiet" - słowa Puszylina wypowiedziane w czasie wywiadu dla programu "Sołowiow Live" zacytowała w niedzielę agencja informacyjna Interfax.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow sceptycznie odniósł się do możliwości wymiany wziętych do niewoli w Mariupolu ukraińskich żołnierzy na prorosyjskiego polityka i oligarchę Wiktora Medwedczuka, który przebywa w ukraińskim areszcie.

Jak podaje agencja TASS, Dmitrij Pieskow został zapytany w poniedziałek przez dziennikarzy o możliwość wymiany obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu na Wiktora Medwedczuka. Rzecznik prezydenta Rosji odniósł się do tej propozycji z rezerwą.

"Już mówiliśmy, że Medwedczuk jest obywatelem Ukrainy, nie ma żadnego odniesienia do Rosji, nie jest też wojskowym" - odpowiedział Pieskow. "Dlatego są to całkowicie różne kategorie osób i tutaj ciężko mówić o jakichś wymianach" - dodawał.

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Podkreślił, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przekonywał prezydenta Turcji, że Finlandia i Szwecja będą wartościowym uzupełnieniem NATO - podaje agencja Reuters. Wezwał Erdogana do współpracy z odpowiednikami ze Szwecji i Finlandii w celu rozwiązania wszelkich obaw przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Zadeklarował, że Wielka Brytania jest gotowa udzielić wsparcia.

Premier Wielkiej Brytanii i turecki prezydent zgodzili się również podjąć działania w celu odblokowania szlaków dostaw dla ukraińskiego zboża w celu złagodzenia rosnących światowych cen żywności.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%